skip to main content
PPF

Spojení Air Bank a Monety nemá zdárný konec. Třetí největší česká banka zatím nevznikne

Nejsledovanější bankovní deal posledních let – spojení Monety s Air Bank a dalšími aktivy PPF – se podle původních plánů nekoná.

Mimořádná valná hromada sice probíhala v rytmu, který největší tuzemské finanční skupině vyhovoval, jenže to jen do klíčového bodu s pořadovým číslem čtyři. V něm se hlasovalo o navýšení základního kapitálu Monety a vydání nových akcií, pomocí kterých měla Moneta koupit Air Bank, český a slovenský Home Credit a Zonky.

Reklama

Plán počítal s tím, že by se počet akcií Monety zvýšil z 511 milionů kusů na 847 429 519 kusů. Onen rozdíl by představoval podíl o velikosti 39,7 procenta, který by získala PPF výměnou za to, že by Air Bank a spol. ovládla Moneta.

Pro to byl zapotřebí souhlas alespoň tří čtvrtin přítomných podílníků, avšak hlasování vyústilo v silně nedostatečných 61,7 procenta.

Reklama

Hlasování o bodu tři přitom ještě hrálo do karet PPF. Tam valná hromada naprosto bezpečnou nadpoloviční většinou schválila nabytí akcií aktiv PPF. Jenže jak je uvedeno i v pozvánce na valnou hromadu – pokud nedojde ke schválení bodu čtyři, stává se rozhodnutí v bodu tři valné hromady bezpředmětným.

Celou situaci tak lze číst způsobem, kterým artikulujeme již několik měsíců – akcionáři nejsou vyloženě proti spojení, ale nikoli za těchto podmínek.

Nyní tak mají míč na své straně v Evropské ulici. A musí vymyslet, co dál. Podle oficiálního vyjádření výsledek valné hromady PPF „bere na vědomí“.

„Věříme, že v blízké budoucnosti najdeme způsob, jak získat potřebnou podporu a transakci dokončit,“ uvedl šéf Monety Tomáš Spurný.

Reklama
Reklama