Český letecký dopravce ČSA od 2. října přidá třetí pravidelnou linku, bude létat z Prahy do arménského hlavního města Jerevanu. Nabídne dva lety týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. Dopravce to uvedl v tiskové zprávě. ČSA nyní z Prahy létají do Paříže a Madridu.
Letadlo bude odlétat z Letiště Václava Havla Praha v pondělí a ve čtvrtek v 1:45 s příletem do Jerevanu v 7:20 místního času. Pro zpáteční let z Jerevanu do Prahy počítá letový řád s odletem z Jerevanu v 8:05 místního času a na Letišti Václava Havla letadlo přistane v 10:15. Podle rezervačního webu dopravce na linku nasadí Boeing 737-800.
„Poptávka po letecké dopravě z Arménie do Evropy, včetně České republiky, vykazuje rostoucí trend, proto jsme se rozhodli pro návrat na linku Praha–Jerevan. V posledních letech však stoupla obliba zakavkazských destinací také mezi českými cestovateli, věříme proto, že obnovené lety ČSA do Jerevanu přivítají,“ řekl obchodní ředitel ČSA Jan Tóth.
Prodej letenek již dopravce zahájil, je možné je koupit skrze jeho rezervační systém. Cena letenek podle systému začíná na 4200 Kč za jednosměrnou letenku, za zpáteční na zhruba 9000 Kč. V další fázi nákupu letenek se ceny na většinu termínů pohybují od 5800 korun za jednosměrnou letenku a zpáteční od zhruba 12 tisíc korun.
Seznam destinací, kam ČSA létají, dopravce kvůli finančním problémům v minulých letech dlouhodobě zmenšoval. Dosud pravidelně létal do Paříže, na konci června obnovil lety do Madridu. Aerolinky nyní disponují jediným letadlem Airbus A320, které mají v pronájmu.
Nižší přepravní výkony dopravce znamenají komplikace i pro pražské letiště. Ředitel Jiří Pos nedávno na setkání o letectví v České republice uvedl, že právě absence silného tuzemského dopravce stojí za větším propadem odbavených cestujících na pražském letišti v porovnání s konkurenčními letišti v Evropě. Před covidem-19 zajišťoval dopravce pro letiště přes 2,5 milionu cestujících ročně, letos se počítá se zhruba 150 tisíci cestujícími.
ČSA se ocitly v březnu roku 2021 kvůli vysokým dluhům v úpadku, následně soud povolil jejich reorganizaci. Ta skončila loni v létě. Insolvenční soud tehdy vzal na vědomí splnění podstatných částí reorganizačního plánu podniku.
Šlo především o uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nového investora. Tím se stala loni v lednu založená Prague City Air majitelů Smartwings Group Jiřího Šimáně a Romana Vika.