Společnost Meta Platforms amerického miliardáře Marka Zuckerberga oznámila, že chce vybudovat podmořský kabel napříč světem. Kabel má být dlouhý padesát tisíc kilometrů.
Projekt s názvem Waterworth má propojit Spojené státy, Indii, Jihoafrickou republiku, Brazílii a další regiony. Po dokončení bude podle firmy nejdelším podmořským kabelem na světě.
Společnost uvedla, že její nový kabelový projekt poskytne „špičkovou konektivitu“ na pěti hlavních kontinentech a podpoří její projekty v oblasti umělé inteligence.
Foto Meta
Nyní se snaží rozšířit působení v oblasti technologií i mimo sociální média, včetně AI a infrastruktury, která ji podporuje. „Projekt umožní větší hospodářskou spolupráci, usnadní digitální začlenění a otevře příležitosti pro technologický rozvoj v těchto regionech,“ uvedla Meta.
Podle firmy by se jednalo o dosud nejdelší kabel, který využívá systém 24 párů vláken, což mu poskytuje vyšší kapacitu.
Projekty podmořských kabelů, jako je Project Waterworth, jsou páteří globální digitální infrastruktury, představující více než 95 procent mezikontinentální dopravy přes světové oceány, aby plynule umožňovaly digitální komunikaci, video zážitky nebo online transakce.
Projekt Waterworth bude podle Mety mnohamiliardová a mnohaletá investice do posílení rozsahu a spolehlivosti světových digitálních cest.
Podmořské kabely nabývají na významu, protože umožňují napájení různých digitálních služeb a rychlý přenos dat po celém světě, napsal server BBC.
Z jedné z pravidelně uváděných statistik vyplývá, že více než 95 procent světového internetového provozu přenášejí právě podmořské kabely.
Společnost TeleGeography, která se zabývá průzkumem telekomunikačního trhu, uvádí, že v současné době existuje po celém světě více než šest set veřejně známých podmořských kabelových systémů. Mezi ně patří například kabel 2Africa, který podporují Meta a mobilní operátoři jako Orange, Vodafone a China Mobile. Tento kabel propojuje tři kontinenty a měří 45 tisíc kilometrů.