Nad britským technologickým magnátem Mikem Lynchem se sice v jeho devětapadesáti letech doslova zavřely sicilské pobřežní vody, americká společnost HP, která s ním vedla soudní spor, nicméně po zesnulém podnikateli stále chce peníze.

Lynch a dalších šest osob včetně jedné z jeho dcer nepřežilo 19. srpna potopení superjachty Bayesian během lokální bouře u sicilského pobřeží. To ale na sporu mezi superboháčem a společností Hewlett Packard Enterprise (HPE), která zdědila po rozdělení technologického titána Hewlett Packard nárok na vyrovnání, nezměnilo nic.


Společnost HPE podle agentury Reuters uvedla, že rozhodně nemá v plánu stáhnout svou žalobu vůči Lynchovi a bude několikamiliardovou sumu požadovat po jeho pozůstalých. „Záměrem společnosti HPE je dotáhnout řízení do konce,“ prohlásila firma.

V roce 2011 koupila americká korporace Hewlett-Packard, kterou tehdy vedl německý manažer Léo Apotheker, Lynchovu softwarovou společnost Autonomy, jež se zabývala znalostním řízením a vyhledáváním ve vnitrofiremních databázích. Akvizice za jedenáct miliard dolarů se ale později ukázala jako značně nadhodnocená. HP za Autonomy pravděpodobně zaplatila zhruba o šedesát procent více, než kolik činila tehdejší tržní kapitalizace této firmy.

Technologický kolos se proto následně rozhodl Lynche zažalovat za účetní podvod. Ačkoli HP nejprve v mnohaletém sporu s Lynchem na domácí půdě v USA neuspěla, ve Velké Británii už měla větší štěstí. V lednu roku 2022 Britský nejvyšší soud rozhodl, že Lynch podvodně nafoukl hodnotu Autonomy tím, že HP uvedl v omyl ohledně výkonnosti své firmy. Soudce ale zároveň dodal, že pět miliard dolarů, které žalující strana požaduje jako odškodné, považuje za přehnanou částku.

Společnost HPE nakonec svůj požadavek snížila na čtyři miliardy dolarů (přes devadesát miliard korun), o finální sumě však stále musí rozhodnout britský soud. Jeho verdikt se očekává v nejbližších měsících a podle médií patrně půjde o podstatně nižší odškodné, než jaké firma požaduje.

Nyní se hraje hlavně o to, kdo závazky přiznané britskými soudy zaplatí. Momentálně to vypadá tak, že by odpovědnou za náhradu škody mohla být sedmapadesátiletá vdova po magnátovi, Angela Bacares, která sama potopení jachty přežila. Členové Lynchovy rodiny se k případu veřejně nevyjadřují.

Na palubě potopené lodi bylo celkem 22 osob včetně deseti členů posádky, zachránit se podařilo šestnáct lidí. Nehodu přežil také kapitán jachty, který nyní čelí vyšetřování a hrozí mu obvinění z neúmyslného zabití.