Vitalik Buterin, který v roce 2015 vypustil do světa blockchainovou měnu ethereum, se ve věku pouhých sedmadvaceti let stal nejmladším kryptomiliardářem na světě.
Kryptoměna ethereum, zkráceně ether, v pondělí ráno poprvé překonala hranici tří tisíc dolarů. Od počátku roku tak na hodnotě posílila o 325 procent.
Na Buterinově etherové adrese, kterou v říjnu 2018 uvedl jako svou hlavní kryptoměnovou peněženku, se nyní nachází 333 560 etherů, což je vzhledem k ceně 3278 dolarů za ether v době publikování tohoto článku rovno 1,09 miliardy dolarů.
Tržní kapitalizace etherea je 376 miliard dolarů. Je to tak druhá kryptoměna po bitcoinu, která má tržní kapitalizaci 1,08 bilionu dolarů.
Od počátku letošního roku cena etheru vzrostla, a to především díky stoupající popularitě aplikací pro decentralizované finance (DeFi), které by rády nahradily tradiční finanční prostředníky, jako jsou banky nebo pojišťovací společnosti.
Ethereum nicméně čelí zdatné konkurenci v podobě Binance Smart Chain (BSC), což je blockchainová infrastruktura vytvořená největší kryptoměnovou burzou světa. Ta od dubna zpracovává v průměru více než osm milionů transakcí denně.
Ethereum jich zpracovává přes milion. Dalšími prominentními blockchainy jsou Algorand, Cardano, Polkadot a Solana.
Buterin se podle dostupných informací narodil v roce 1994 v ruské Kolomně, městě poblíž Moskvy. Později se s celou rodinou přestěhoval do Kanady a vyrostl v Torontu.
Než spustil Ethereum, jako osmnáctiletý založil v roce 2012 Bitcoin Magazine. Už tehdy mu pomáhal Mihai Alisie, který se později k Buterinovi připojil i při vytváření Etherea.
O dva roky později získal Buterin prestižní Thiel Fellowship, poskytující sto tisíc dolarů podnikavcům do třiadvaceti let, aby mohli sledovat své zájmy mimo akademickou půdu (namísto toho, aby studovali střední nebo vysokou školu).
Program financuje miliardář Peter Thiel, jeden z prvních investorů do Facebooku a spoluzakladatel kontroverzní datově-analytické společnosti Palantir.
Minulý týden Buterin věnoval přibližně 600 tisíc dolarů v etherových a makerových (MKR) tokenech na fond podpory léčby covid-19 v Indii. Mladíka se redakci amerického Forbesu bohužel nepodařilo zastihnout pro vyjádření.
S přispěním Stevena Ehrlicha.