Je to jedna z nenápadných chloub českého byznysu. Výrobce netkaných textilií PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) založil v roce 1990 podnikatel Jiří Trávníček a dnes firmu z většiny vlastní rodinná investiční kancelář R2G miliardáře Oldřicha Šlemra.
Jeden z předních evropských producentů svého druhu a také jeden z nejziskovějších podniků v Česku však 30 let své existence slaví kontroverzí.
Důvodem je pondělní zahájení procesu vytěsňování (tzv. squeeze-out) minoritních akcionářů většinovým vlastníkem, který před třemi lety koupil téměř 90 procent akcií firmy. Zbylých 10 procent chce nyní R2G získat prostřednictvím nuceného odkupu, který si po získání 90 procent firmy může dovolit.
Zjednodušeně jen navrhne výši ceny odkupu, kterou musí zdůvodnit, a minoritní akcionáři by ji měli přijmout.
„Firma podá ČNB žádost o udělení souhlasu se zdůvodněním navrhované výše protiplnění minoritním akcionářům ve výši 719,5 koruny za akcii,“ uvedla PFNonwovens ve zprávě pro regulátora trhu a rozlítila tím své menšinové akcionáře.
„Cena 719 korun jako návrh od hlavního akcionáře je nepochopení zákona, nepochopení role 90procentního akcionáře v tomto procesu,“ říká pro Forbes jeden z minoritních akcionářů, investor a podnikatel Michal Šnobr. Rozzlobený je i další investor Tomáš Hájek, který už podal stížnost k ČNB a pro deník E15 uvedl, že s některými dalšími minoritními vlastníky chystá žalobu.
Oba zmínění akcionáři zastupují další menšinové vlastníky, držící dohromady zhruba dvě procenta PFNonwovens.
„Celý postup je připravený přísně v souladu se zákonem a cena ve fundamentu odpovídá dnešní situaci společnosti,“ reaguje na zvedlou vlnu nevole Jakub Dyba, ředitel přímých investic R2G.
PFNonwovens ročně produkuje přes 100 tisíc tun netkaných textilií využívaných ve zdravotnictví, chemickém průmyslu, stavebnictví, ale i zemědělství. Jen loni utržila přes 6,5 miliardy korun.
Za R2G stojí bývalý gumárník a dnešní miliardář Oldřich Šlemr, tento family office ale spravuje i peníze rodin zakladatelů Avastu Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Na všechny zmíněné nyní mají pifku minoritní akcionáři kvůli stanovené ceně nuceného odkupu.
Poukazují přitom na fakt, že fond R2G před třemi lety koupil většinu akcií PFNonwovens v rámci dobrovolné nabídky za cenu převyšující tisíc korun za akcii. „Bylo to pozitivní překvapení, když v té době analytici oceňovali akcie tehdejšího Pegasu níže,“ vrací se do dob před třemi lety analytik Fio banky Jan Raška.
Podle něj by se nabídnutá cena na nucený odkup akcie měla dnes pohybovat níže, než tomu bylo před třemi lety, ale na druhou stranu výše, než je navrženo v procesu vytěsnění.
„Zda by se cena měla pohybovat opět kolem 1000 korun, si netroufám tvrdit, ale hodnotu společnosti vidím výše a mohla by se odrážet od úrovně 800 korun,“ vypočítává Raška.
Od ovládnutí PFNonwovens family officem R2G klesala cena akcií postupně na pátečních 640 korun a zahájení nuceného odkupu z počátku týdne ji povzbudilo zhruba na 750 korun na akcii. To je ovšem stále téměř o 300 korun níže, než byla její úroveň v době investice, a čeští miliardáři tak na ní dodnes tratí dohromady nižší jednotky miliard korun.
Akcie PFNonwovens v té době nakoupil i minoritní akcionář Tomáš Hájek. Podle ředitele přímých investic R2G Jakuba Dyby ale konkrétně Tomáš Hájek patří k investorům, kterým od začátku nejde o dlouhodobý rozvoj firmy, ale o krátkodobější profit, a svými aktivitami se dlouhodobě snaží ovlivňovat trh s účelem maximalizace svého zisku. Proto se fond R2G rozhodl, že se také začne bránit.
„Jsme dlouhodobě velice znepokojeni jednáním pana Hájka. Učiníme příslušný podnět k dozoru kapitálového trhu, aby prošetřil jednání pana Hájka ve vztahu k manipulaci s trhem,“ potvrdil Forbesu Dyba a přidává zdůvodnění.
„Pan Hájek spekulativně koupil akcie PFNonwovens letos na jaře v průběhu koronavirem způsobených prudkých poklesů a od začátku veřejně prohlašoval, že mu jde o to, vyvolat proces squeeze-outu nebo sell-outu. Nikdy mu nešlo o dlouhodobou investici. Věděl, že kupuje akcie firmy, která nevyplácí dividendy a která potřebuje vydělané peníze investovat. Záměrně poškozuje firmu obstrukcemi.“
Další z menšinových akcionářů Michal Šnobr zatím není rozhodnutý, zda se k Tomáši Hájkovi a dalším ve věci podání žaloby přidá. „S jistotou ale potvrzuji, že se budeme bránit vyvlastnění za 719 korun, nevylučuji tedy, že pokud se nic nezmění, podáme žalobu na doplatek ceny samostatně,“ říká Šnobr.
Zahájený proces squeeze-outu se ale na cenách akcií PFNonwovens na pražské burze zatím odráží pozitivně: mezitýdně si hodnota akcií polepšila o více než desetinu. „Trh v tuto chvíli může sázet na to, že navržená odkupní cena ve výši 719,50 koruny nemusí být konečnou nabídkou a že daná záležitost může mít ještě vývoj,“ uzavírá analytik Fio banky Raška.