Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. V prvním vydání roku 2025 se podíváme na dva různé typy českých úspěchů a na to, jak je reflektuje řeč peněz.

Nový Čech za půl miliardy

Makejte a trochu štěstí vám naprší, vzkázal loni čtenářům Forbesu v jednom z nejlepších rozhovorů roku 2024 Robert Kyncl. Šéf hudebního kolosu Warner Music Group vysvětloval, co je ve skutečnosti štěstí – být ve správný čas na správném místě, jen to předtím musíte podpořit neutuchající prací a odhodlaností.

Přesně to sedí na největší českou fotbalovou senzaci posledních měsíců: ze Slavie míří brankář Antonín Kinský do anglického celku Tottenham Hotspur. Zachytá si nejlepší soutěž planety, přitom po cestě do Premier League ještě nedávno absolvoval hostování ve Vyškově či v Pardubicích…

Štěstím je určitě to, že slavný Tottenham prožívá těžkou gólmanskou krizi, musel jednat rychle a jednadvacetiletý Čech se jeví jako perspektivní řešení. Proto podepsal smlouvu do roku 2031, proto Slavia s případnými bonusy inkasuje až půl miliardy korun, což je nový rekord Česka za přestup brankáře.

Proto Kinského čeká i královský plat: lze spekulovat o vyšších desítkách milionů korun ročně, částka ale dost možná dosahuje i na devítimístnou sumu. To mladíka s jistotou katapultuje do žebříčku nejlépe placených sportovců země dle Forbesu.

Štěstím naopak nebylo to, jak Kinský dřel. Kolik udělal pro svoji kariéru, kolik si toho odřekl, jak dokázal své sny přetavit v realitu. Podobnost s vrcholnými patry globálního byznysu není náhodná. Kinský do Anglie odchází bravurně připraven, bez potíží zvládl například vstupní rozhovory v angličtině. Tuhle šanci je připraven chytit tak, jak to činí se střelami soupeřů.

„Tonda je cílevědomý a nesmírně tvrdě, až nelidsky trénující sportovec. Jeho příběh mi připomíná mladého Jaromíra Jágra. Fotbalu také podřídil úplně vše,“ přidal na síti X slávistický šéf Jaroslav Tvrdík srovnání s jednou z největších ikon hokejového světa.

Sloni a fotbalové přenosy

Je tomu už několik let, co autor tohoto textu projížděl – či spíše poskakoval – po chatrných silničkách Laosu a Kambodže. Ale hodí se na to vzpomenout. Protože kromě tropického vzduchu a krás přírody, třeba vůkol přítomných slonů, patřil k těmto zemím třetího světa právě fotbal.

Jihovýchodní Asie ho konzumuje s takovou vášní, že by mezi tamními chrámy klidně mohly být svatostánky určené právě uctívačům Premier League.

To přináší trochu kontextu také ke Kinského přestupu, aby si o jeho významu udělali obrázek i ti, pro které je fotbal vcelku nudným naháněním mičudy. Když se thajská mediální společnost Jasmine International PCL ucházela o vysílací práva na Premier League, neváhala podepsat smlouvu, v jejímž rámci je připravena za šest let za vysílání anglických duelů v Thajsku, Laosu a Kambodži vysázet na stůl 560 milionů dolarů. Tedy 13,5 miliardy korun!

Na poměry těchto zemí jde o gigantické sumy, ale vyplatí se je zaplatit. Fotbal je totiž spolu s Coca-Colou snad jediným opravdu globálním pojítkem, obsadil asijské megalopole i odlehlá souostroví, je všude a všude ho milují. Premier League díky herní kvalitě a skvělému marketingu představuje jeho vrcholný projev. Kinského tím pádem začnou brzy poznávat ve většině zemí planety. Klidně v Laosu a v Kambodži.

Už zase: hvězda, tenistka, máma

Kromě role štěstí v kariéře je tu další velké téma, jež dalece přesahuje hranice sportovních arén – jak se mají ženy vracet ke svým profesím poté, co se stanou matkami. Ve sportu se příklady kupí v tom nejlépe ohodnoceném odvětví.

Poslední z úspěšné řady navrátivších se matek-tenistek je japonská hvězda Naomi Ósaka. Ta se v nové roli probojovala do finále turnaje v Aucklandu, z něhož ale následně odstoupila kvůli zranění.

Ósaka představuje velmi specifický případ. V letech 2022 a 2023 její roční výdělky atakovaly hranici šedesáti milionů dolarů a stala se nejlépe placenou sportovkyní planety podle amerického Forbesu. Kromě sponzorských kontraktů spoluvlastní kosmetickou značku Kinlo, talentovou agenturu či produkční společnost.

Zároveň ale dcera americko-haitských rodičů bojovala s duševní křehkostí, těžce snášela mediální výstupy po porážkách a navzdory grandslamovým úspěchům si nevěřila. Ženský tenis je globální sport číslo jedna, tenistky tvoří co do příjmů prakticky celou top 10, s tím se ale pojí velký tlak. Ósaka nyní popsala, že jí v tomto ohledu pomáhá právě mateřství. V nové roli podle svých slov nahlédla svoji kariéru jinak, urovnala si priority.

I proto se špičkové tenistky vracejí na kurty i s dětmi v hledišti. Za Češky je příkladem z poslední doby Barbora Strýcová a pro rok 2025 nelze vyloučit, že se mezi ně přidá i velká šampionka Petra Kvitová.

Juniorská sláva, výplatní tráva

Pro české sportovní fanoušky je to tradiční zpestření přelomu roku – a poslední roky konečně i s medailovou radostí. Čeští hokejoví junioři slaví bronz z mistrovství světa, čímž navázali na loňský kov stejné hodnoty a předloňské stříbro. Po trudných časech, kdy v konfrontaci s elitou připomínali otloukánky, jsou zase právoplatnými členy nejužší špičky.

Znamená to však, že členové úspěšných reprezentací míří i k příjmům, které si spojujeme s elitními borci na bruslích? No, tady už to skřípe. Vhodným příkladem je kapitán současného celku Eduard Šalé, jenž má doma podepsanou nováčkovskou smlouvu s týmem NHL Seattle Kraken.

Teoreticky si po dobu tří let může vydělat až 950 tisíc dolarů na sezonu, což přepočteno současným kurzem představuje částku přes dvacet milionů korun. Tuto gáži by dostával, pokud by hrál v NHL. Jenže Šalé momentálně působí v nižší soutěži AHL, pro což má jeho smlouva specifické podmínky. V případě působení v AHL podle specializovaného webu CapFriendly bere ročně 82,5 tisíce dolarů, tedy necelé dva miliony korun. V podobné situaci je další zástupce českého týmu, obránce Jakub Dvořák, který rovněž hraje „na farmě“, jak se AHL přezdívá, a pobírá stejný plat.

Pokud byla v úvodu řeč o tom, že fotbalový gólman Kinský potřeboval při svém megapřestupu být ve správný čas na správném místě, pro hokejové přísliby platí totéž. Málokomu z nich se stane, že by se v NHL usadil už v teenagerovském věku, a musí psychicky ustát i fakt, že jim chodí desetinová výplata oproti té, jakou by mohli brát. Jako Šalému.