Dluhová krize zasahuje do života obyvatel Srí Lanky, kde jsou jídlo a benzín momentálně buď nedostupné, nebo příliš drahé. Proti prezidentovi proslulému krutostí se vzdouvá vlna protestů, píše americký deník The New York Times.
Ostrovní stát Srí Lanku, které se ještě nedávno dařilo lépe než jeho sousedům, rozvrací ekonomická krize. Za méně než desetiletí se země vzpamatovala z občanské války, která skončila v roce 2009, a stala se poměrně prosperujícím státem.
Ekonomika postavená na turistice přinesla zemi miliardy dolarů a občanům dala pracovní místa. Mnozí poznali komfort života střední třídy jako patrové obchodní domy, lepší restaurace a kavárny, importované automobily Jeep a Audi. Nyní se však části hlavního města Kolomba z ničeho nic halí do tmy.
Ruská invaze na Ukrajinu a pandemie covidu-19 narušila systém dodávek a zvýšila ceny zboží po celém světě. Na Srí Lance ale tyto vnější faktory jen prohloubily problém, který se rodil roky. Za prezidenta Mahindy Radžapaksy v letech 2005 až 2015 se Srí Lanka velmi zadlužila s představou, že se stane druhým Singapurem díky projektům v infrastruktuře.
Mnoho z nich ale stagnuje a neláká tolik soukromých investorů, v kolik vláda doufala. Následující administrativě prezidenta Maithripaly Siriseny se nicméně podařilo přeměnit drahé krátkodobé závazky v dlouhodobé, levnější dluhy a dokonce nashromáždit zahraniční rezervy až 7,5 miliardy dolarů, čímž se rozpočet země dostal do přebytku poprvé po 52 letech.
K moci se v roce 2019 dostal Gotabaja Radžapaksa. Vlivem jeho ekonomických kroků i vnějších faktorů je nyní země stále více závislá na zahraniční pomoci. Málo není jen paliva a léků, ale i jídla. Kvůli špatně zrealizovanému plánu snížení dovozů přechodem na organické zemědělství trpěli farmáři nedostatkem hnojiva, což má za následek nedostatek hlavní národní suroviny, rýže.
Centrální banka, která tiskne rupie a hromadí dolary, hlásí rekordní únorovou inflaci 17,5 procenta. Ministr financí žádá sousední státy o úvěr na nákup nafty a sušeného mléka. Za íránskou ropu platí Srí Lanka na základě barteru čajovými listy.
Pravidelně se proto konají demonstrace proti častým výpadkům proudu, nedostatku plynu na vaření, mléka a vysokým cenám čerstvých potravin. Vláda nyní připustila, že by mohla spolupracovat s Mezinárodním měnovým fondem. Úřady spoléhají na to, že státní rozpočet spraví příjmy z turistiky, jejichž objem byl v prosinci 2021 o 62 procent nižší než v roce předchozím.
S prohlubující se ekonomickou krizí cítí opozice příležitost k akci. Opoziční poslanec Sadžith Premadasa, poražený kandidát z prezidentských voleb z roku 2019, zorganizoval masovou demonstraci v Kolombu. Desetitisíce lidí pochodovaly městem k prezidentské kanceláři a požadovaly Radžapaksovo odstoupení.