Do výstavby 5G sítí putovaly v posledních letech miliardy korun. Lidé ale většinou telefon, který by se k 5G uměl připojit, nemají. A viní z toho operátory.

Podle statistik mění Češi telefon jednou za tři až čtyři roky. To není pomalé tempo, technologie jsou ale ještě rychlejší. Vidět je to momentálně nejvíce při zavádění zatím nejrychlejších 5G sítí.

Podle dat operátora O2 je současný „vozový park“ mobilních zařízení českých zákazníků poměrně zastaralý. Alespoň z hlediska sítě 5G. Celých sedmdesát procent Čechů totiž podle O2 nemá telefon, který by se k zatím nejmodernější datové síti uměl připojit.

Technologického deficitu si navíc většina lidí není vůbec vědoma, a pokud na něj přijdou, viní poskytovatele služeb. Na vině pak může být i stará SIM karta.

„Jen sedmnáct procent zákazníků ví, že má telefon, se kterým se na síť 5G nepřipojí. Bohužel většina nemožnost se připojit k 5G přisuzuje chybě operátora. Myslí si, že u nich operátor nemá tak dobré pokrytí,“ upozorňuje Tomáš Řezníček, ředitel hardware managementu O2. Podle něj, když si lidé v posledních pár letech kupovali telefony, hodnotu 5G příliš nevnímali, speciálně mimo Prahu.

Při výše zmíněném tempu výměny telefonů to není až takové překvapení. První masově vyráběný telefon, Samsung Galaxy S10 5G, se na trh dostal v průběhu roku 2019. Máte-li tak telefon staršího data výroby, máte téměř s jistotou přístroj, který se k nejrychlejší datové síti nepřipojí.

Pro operátory je to samozřejmě problém, do pokrytí země 5G sítěmi nainvestovali nemalé prostředky a mají momentálně „pětgéčko“ dostupné pro více než devadesát procent Čechů. Podle technického ředitele O2 Jana Hrušky jde o investice ve výši miliard korun.

Další důvod leží podle Tomáše Řezníčka na trhu s mobilními telefony. „Kolem poloviny nabízených telefonů dnes stále podporuje jen technologii 4G. Důvodem je, že se výrobci snaží tyto modely doprodat,“ doplňuje.

Pro spoustu lidí je připojení k 5G samozřejmostí ve chvíli, kdy si kupují nový telefon. Jenže řada z nich se ještě na e-shopech a v prodejnách objevuje ve dvou variantách: dražší s 5G připojením a levnější bez něj.

Například Apple podporuje 5G připojení už od modelu iPhonu 11, ten se začal prodávat v září 2019. Ostatní výrobci, kteří se spoléhají ve většině případů na operační systém Android, mají ale stále na trhu telefony, které 5G nepodporují. Typické je to například u čínských značek, které nemají pro 5G na domácím trhu takové využití.

Ačkoli se ještě dotahuje výstavba sítě 5G, podle Hrušky se už šušká o nové generaci sítí: 6G. Podle něj sice 5G pro současné uživatele mobilů bohatě stačí, pro některá průmyslová odvětví může být potřeba budovat novou síťovou infrastrukturu.

Současné sítě jsou totiž budovány tak, aby měly silné terestriální připojení, tedy zhruba metr a půl nad zemí aneb ve výšce, ve které se uživatel s mobilem obvykle pohybuje. V budoucnu by však například s rozvojem doručovacích služeb s využitím dronů musely vznikat vysílače, které pokryjí i vzdušný prostor.

Sítě 5G jsou zatím nejmodernější verzí datových sítí. Operují při nejlepších podmínkách na frekvenci 3,7 GHz a oproti běžně používaným sítím 4G jsou o řád lepší. Nabízejí desetkrát vyšší rychlost, desetkrát nižší latenci a zvládnou obsloužit až stokrát více připojených zařízení.