Pár kroků od Čechova mostu vzniká v Praze nový vstup do Pařížské ulice. Zásadní rekonstrukcí tu prochází nejen dosavadní hotel InterContinental, který se přibližně za rok a půl vrátí na scénu jako součást hotelového řetězce Fairmont, ale mění se celé přilehlé náměstí Miloše Formana.

Zatímco v reálném světě se v prestižním prostoru ještě staví, ve virtuálním prostředí české společnosti Virtuplex už tento kompletní projekt s názvem Staroměstská brána stojí ve své definitivní podobě. V obřím prostoru Virtuplexu, který tvoří hala o rozměrech téměř jednoho tisíce metrů čtverečních, si developeři a investoři procházejí své projekty ve virtuální realitě – mohou se tu stejně tak vznášet nad celými fasádami, jako si prohlížet vnitřní chodby do nejmenších detailů.

V novém, dubnovém čísle Forbesu si můžete přečíst krátkou reportáž o tom, jaké je to procházet se virtuální Staroměstskou bránou s jedním z jejích investorů, šestým nejbohatším Čechem Pavlem Baudišem (který za projektem stojí společně s Eduardem Kučerou a Oldřichem Šlemrem). Nyní můžete novou podobu prestižního místa Prahy sami navštívit prostřednictvím následujícího videa.

V úvodu videa vidíte, jak se běžně v reálném prostředí haly Virtuplexu pohybují kupříkladu investoři, developeři a architekti (v případě Staroměstské brány jsou to architekti studia TaK) s virtuálními headsety na očích.

A pak už se teleportujete před hotel Fairmont v blízké budoucnosti – na prvním záběru vidíte relaxační zónu s výhledem na Čechův most. Rekonstrukce hotelu se mimochodem soustředila také na environmentální udržitelnost: včetně recyklace dešťové vody či rekuperace tepla.

Projekt přitom zušlechťuje i blízké okolí – jen o kousek dál od vnější relaxační zóny s bazénky pro hotelové hosty vznikne pro nehotelové kolemjdoucí jednak schodiště s lavičkami a jednak průchod pod vozovkou až na náplavku – a to s rozkošným zurčícím potůčkem.

Udělejte ve Virtuplexu dalších pár kroků (nebo poproste o teleportaci) a objevíte se v nové podobě náměstí Miloše Formana. Místo dnešního vjezdu do garáží tu nyní vaše oko přitáhne nová zeleň a fontánka, vzniknout by tu měl také památník českého a slovenského filmu.

Představte si jej třeba tak, že se tu budou při speciálních akcích promítat legendární filmy na stěnu nového brand storu, což je prosklená budova konstrukčně zavěšená na dvou pilonech (neboť kvůli podzemním garážím se tu nedá hloubit), jejíž vnější skleněné pásy zrcadlí keramické pásy na fasádě protějšího Fairmontu.

Úprav se dočká i místo, kde se míchalo zásobování pro hotel s cestou, kudy chodí děti do blízké školy: tady vzniká zbrusu nová lávka pro chodce, kteří se tak už s vozidly nebudou setkávat.

V nejvyšším patře hotelu pak by měl být obnoven zašlý lesk kdysi jedné z nejproslulejších pražských restaurací, z níž budou mít hosté unikátní výhled na kyvadlo na Letné, stejně jako na Staroměstskou radnici, Pražský hrad či Vinohradský pavilon. Stačí otočit hlavou.

V závěru videa si můžete prohlédnout ještě několik dalších projektů, které dnes ve virtuálních prostorách Virtuplexu stojí coby součást svého vývoje. Je tu stejně tak interiér českého pavilonu na dubajské výstavě EXPO, jako nová podoba obchodního domu Máj, vstupní lobby a exteriér od Zahy Hadid navržených pro Penta Real Estate.

Nechybí letecký pohled na revitalizaci Masarykova nádraží Správy železnic až po novou podobu multibrandové prodejny Vermont.

V Praze vzniká zbrusu nový vstup do Pařížské ulice v podobě projektu Staroměstská brána. Projděte se s námi budoucností ve videu.

Virtuplex se v posledním roce orientuje na segment developerských projektů zásadní měrou – real estate v nějaké podobě dnes tvoří přibližně sedmdesát procent všeho, co se v jeho reálných i virtuálních prostorech odehrává. Narůstající zájem dobře ilustruje skutečnost, že zatímco její loňský obrat činil 12,5 milionu korun, právě končící účetní rok by měl skončit se 110procetním nárůstem na částce 28 milionů.

Společnost, která v horizontu následujícího kvartálu plánuje expanzi na Slovensko a koncem roku do Velké Británie, dnes na stěžejních projektech, ovlivňujících budoucí podobu Prahy, Brna a dalších českých měst, spolupracuje více než deseti společnostmi – včetně těch spadajících pod další osobnosti žebříčku nejbohatších Čechů Forbesu.