Miliardáři Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský to mají do Ústavu organické chemie a biochemie co by kamenem dohodili – podnikatelé sídlí v moderním kancelářském komplexu Blox na Evropské třídě, akademici mají své nově zrekonstruované ústředí pár set metrů dál na Flemingově náměstí.
Čtěte také: Vyléčí rakovinu, uleví od bolesti. Lidstvo možná zachrání bizarní hlodavec
Teď k sobě ale budou mít ještě blíž. Někdejší majitelé Mostecké uhelné, kteří se v žebříčku Forbesu nejbohatších Čechů dělí každý s majetkem pět miliard korun o 42. až 44. místo, se rozhodli investovat do nadějného startupu DIANA Biotechnologies.
Ten vznikl právě na ÚOCHB, jak zní zkratka nejbohatší tuzemské vědecké instituce, která díky patentům profesora Antonína Holého vydělala za poslední dvě dekády přes 20 miliard korun.
Zleva: Vasil Bobela, Petr Pudil, Jan Dobrovský
Technologie nazvaná DIANA je unikátní v tom, že umožňuje velmi citlivě stanovit množství enzymů a jiných proteinů v roztocích, třeba v lidské krvi, moči nebo ve slinách. Díky tomu by lékaři měli být schopni diagnostikovat rakovinu či různá infekční onemocnění ve stádiu, kdy nejsou současnými prostředky zjistitelné.
Jenom diagnostikou ovšem ambice founderů startupu nekončí.
„Díky podpoře od investorů budeme schopni začít i vlastní vývoj léčiv. Ve spolupráci s univerzitami, Akademií věd a jinými firmami se chceme v příštích letech stát regionálním centrem vývoje léčiv propojujícím akademický výzkum a průmyslový vývoj,“ neskrývá velké plány Václav Navrátil, jehož doktorandský projekt stál na začátku celého projektu.
Od bpd partners, což je Pudilova, Bobelova a Dobrovského investiční firma, má Navrátil, jemuž s rozjezdem podnikání pomáhá akademický inkubátor i&i Prague, slíbených prozatím 80 milionů korun. DIANA nebude na rozdíl od uhlobaronů a dalších vědců sídlit v Dejvicích, ale až za Prahou v obci Vestec, kde s pomocí evropských fondů vzniklo biotechnologické centrum.
Navrátilův objev, za který mladý badatel dostal i Cenu Wernera von Siemense a díky němuž DIANA Biotechnologies vzniklo, už je chráněný dvěma mezinárodními patentovými přihláškami a ústav proslavený Antonínem Holým licenci na něj poskytl jednorázově jedné z nadnárodních farmaceutických firem nebo americké univerzitě.
Zobrazit celý žebříček »
„Věříme, že naše účast na projektu přinese kromě podpory inovativního výzkumu i zajímavé synergie s dalšími projekty, v nichž se naše skupina angažuje v Česku i ve světě,“ komentoval investici bpd člen představenstva společnosti Miroslav Tvrzník. A připomněl, že by nemělo jít o poslední spolupráci s dejvickým ústavem, který platí za průkopníka v propojování světa vědy a byznysu nejen v Česku.
Nejde zároveň ani o první spolupráci bpd partners s ÚOCHB. Už letos na jaře ústav oznámil, že Pudil, Bobela a Dobrovský podpoří bezmála dvěma miliony eur základní výzkum týmu vědkyně Zuzany Kečkéšové zaměřený na léčbu rakoviny. Výměnou za to ale budou mít miliardáři nárok na patentovou exkluzivitu.
Finanční možnosti bpd partners jsou poměrně velké. Původně se trojice podnikatelů, kteří své podíly v dolech na Mostecku odprodali v roce 2010 Pavlu Tykačovi, věnovala jen alternativním zdrojům energie, postupně ale přidala i investice do nemovitostí, do chemického průmyslu a do výzkumu a vývoje.
Petr Pudil v nedávném rozhovoru pro časopis Euro uvedl, že firma disponuje kapitálem na úrovni zhruba 20 miliard korun a že má nainvestováno v asi patnáctce startupů z celého světa. V Česku pod ni spadá ještě například plzeňský projekt Xeno Cell Innovations, který se také věnuje biotechnologiím a diagnostice.