Letos už pošesté jsme se podívali na několik desítek českých dravých firem a společně s předními českými investory z nich vybrali ty nejlepší.
Který český startup má za sebou nejlepší rok a před sebou vzrušující budoucnost? Tady je pět důkazů, že i Česko dokáže být líhní velkých věcí.
Online supermarket Tomáše Čupra poprvé kraluje žebříčku a za sebou má náramný rok. V Česku a v Maďarsku generuje zisk, začal rozvážet v Rakousku a Německu a od investorů získal celkem 290 milionů dolarů, tedy přes 6,2 miliardy korun. Plán? Dobývat dále Evropu.
Startup, který se nejvíce podobá hvězdným technologickým příběhům ze Silicon Valley, byl letos poprvé v našem žebříčku svržen z trůnu. Spoluzakladatelé Hubert Palán a Daniel Hejl nicméně stále míří ke hvězdám, získávají nové velké klienty a ze sta zaměstnanců se během pandemie rozšířili na tři stovky. Tohle ještě bude zajímavé.
„Tiskárna na peníze,“ glosoval loni český tiskárenský zázrak jeden z investorů z našeho expertního poradního panelu. A krasojízda pokračuje – firma Josefa Průši během pandemického roku prodala přes sto tisíc 3D tiskáren, což je historicky nejvíce. Utržila za to zhruba 2,2 miliardy korun se ziskovostí EBITDA blížící se půl miliardě korun.
Stejně jako Prusa Research, i Zdeněk Cendra své impérium vybudoval bez investorů. A stejně jako továrna na 3D tiskárny zažila rekordní rok i CDN77, která zajišťuje infrastrukuru pro více než polovinu českého (a část světového) internetu. Více než 1,3 miliardy tržeb a EBITDA okolo 400 milionů korun. To mluví samo za sebe.
Na rozdíl od zmíněné čtveřice se ještě Manta Tomáše Krátkého nepohybuje v takových cifrách, nicméně podle expertního panelu i naší metodiky k tomu má nakročeno. Manta vyrábí nástroj pro sledování datových toků v systémech velkých firem a poskytuje kompletní přehled o tom, odkud a kam data tečou a jak se po cestě mění.