Nevěříte, že jsme uprostřed další IT bubliny? Stačí se podívat na miliony dolarů, které jsou investoři ochotní nasypat do nejrůznějších startupů. A nejde vždy o hvězdy, jako je Uber nebo Airbnb. Pojďme se místo nich zaměřit na firmy, které zájem přilákaly ještě před spuštěním, daleko před prodejem jediného produktu.
Výjimečné investice v loňském roce nás vedly k sestavení seznamu startupů, které vybraly nejvíc peněz ještě před uvedením na trh. Každý z následujících 11 začínajících podniků získal od investorů minimálně 30 milionů dolarů, dohromady přes 1,2 miliardy dolarů.
1. Magic Leap
Na vrcholu žebříčku je Magic Leap, záhadný startup na poli virtuální reality. Webová stránka o projektu neprozrazuje o moc víc než jeho slogan „Je čas vrátit světu kouzlo“. Přesto ale udělala technologie zvaná „Digital Lightfield“ velký dojem na Larryho Page a spol. Google se loni v listopadu rozhodl do společnosti vložit 542 milionů dolarů, společně s Qualcommem, KKR, Vulcan Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Andreessen Horowitz a Obvious Ventures. Dohromady má Magic Leap od investorů na kontě úctyhodných 592 milionů dolarů.
2. Jet.com
I startup na druhém místě si stihl vysloužit spoustu pozornosti: Jet.com chce soupeřit s Amazonem. Zakladatel Marc Lore, který prodal svůj předchozí e-commerce byznys právě šéfovi Amazonu Jeffu Bezosovi. Z Jetu chce vybudovat „online diskont“. Web sice používá pouze pár tisíc vyvolených v beta verzi, i tak ale dokázal od investorů získat 225 milionů dolarů. Mimo jiné také od čínského krále obchodování po internetu, e-shopu Alibaba.
Čtěte více: Chcete podnikat? 6 vlastností, které by měl mít každý nadějný startupista
3. 21
Třetí místo patří 21, bitcoinovému startupu operujícímu v tzv. stealth módu, který už v roce 2013 dokázal sehnat 5 milionů dolarů. V květnu dalšího roku oznámil na bitcoinové poměry rekordně úspěšné investiční kolo, které mu přineslo dalších 116 milionů dolarů. 21 plánuje prodej řady čipů, které budou po instalaci do chytrých telefonů a dalších zařízení připojených k internetu digitální kryptoměnu využívat. Nápad je ale pořád spíše fantazií než skutečností.
4. AdKeeper
Na čtvrté a páté pozici žebříčku narazíme na první zkrachovalce: AdKeeper, který dokázal ještě před spuštěním v lednu 2011 získat 43 milionů dolarů, a aplikaci Color, kterou investoři před startem v březnu téhož roku podpořili 41 miliony (25 milionů z této částky investovala společnost Sequoia Capital). První zmíněný podnik byl pokusem o převedení vystřihování slevových kuponů z novin a letáků do prostředí internetu. AdKeeper nabízel uživatelům možnost ukládat si reklamy, na které narazili online – vychytávku, o kterou nikdo nestál.
5. Color
Aplikace pro sdílení fotek Color představuje další odstrašující příklad. Zajímal se o ni Google, údajně 200milionovou nabídku na odkup ale společnost odmítla. Po rozletu Instagramu se pak o zájem uživatelů prala marně. Startup Color zavřel krám v roce 2012. Jeho zbytky a zaměstnance později shrábl Apple za méně než 10 milionů dolarů.
6. Oscar
Zato budoucnost projektu Oscar vypadá oproti dvěma předchozím nešťastníkům o dost lépe. Startup založený v roce 2013 investorem Joshem Kushnerem funguje podobně jako zdravotní pojišťovna. Po zavedení Obamacare se mu podařilo prorazit na nově vytvořeném pojišťovacím trhu v New Yorku. V počáteční fázi získal 40 milionů dolarů a v dubnu se Oscarovi podařilo přidat dalších 145 milionů. Velký zájem investorů ocenil společnost na celkem 1,5 miliardy dolarů.
Čtěte více: Tohle je 7 projektů, které se letos dostaly do StartupYardu
7. Airware
O úspěchu Airware, který vyvíjí software platformu pro komerční drony, ještě rozhodnuto není. Před rokem startup získal dalších 25 milionů dolarů od venture kapitálových investorů v čele s KPCB, celkem disponuje 40 miliony dolarů. Peníze jsou nyní „součástí přípravy Airware na komerční spuštění platformy“, které má proběhnout ještě tento rok.
8. Cuil
Po Airware následují další dva startupy, kterým se počáteční vysoká očekávání naplnit nepodařilo. Vyhledávač Cuil, který chtěl konkurovat Googlu, vybral ještě před spuštěním 33 milionů dolarů v červenci 2008. Zabalil to o dva roky později.
9. Airtime
Mezitím s velkou parádou debutoval Airtime. Zvýšeného zájmu si užíval ze dvou důvodů – díky svým spoluzakladatelům – parťákům z dob Napsteru Seanu Parkerovi a Shawnovi Fanningovi – a zajímavé počáteční investici, rovněž v hodnotě 33 milionů dolarů. Videochatovací aplikace, která si vysloužila nelichotivá přirovnání ke známější (a nemravnější) službě ChatRoulette, potichu vyšuměla, aby se v roce 2014 pokusila o relaunch.
10. Zillow
Naopak 32 milionů dolarů, které databáze nemovitostí Zillow získala ještě před spuštěním beta verze, se ukázalo jako výborná investice. Web funguje od roku 2006, o pět let později vstoupil Zillow na burzu. Tržní hodnota společnosti už překonala 5 miliard dolarů.
11. Clinkle
A nakonec, jedenácté místo žebříčku okupuje nechvalně známý Clinkle, který se v posledních měsících potýká s hromadnými odchody zaměstnanců. 24letý šéf startupu Lucas Duplan dokázal sehnat 30 milionů dolarů díky svému nápadu, jak zdecimovat sektor finančních služeb pomocí mobilních plateb. Plány se bohužel nikdy nedočkaly realizace, stejně jako se startup nedočkal funkčního prototypu služby. Clinkle nakonec předběhly Venmo, Square a Apple Pay.
Na závěr upozorníme, že pro účely žebříčku jsme se soustředili jen na čistě softwarové a hardwarové IT společnosti, biotechnologie jsme nechali stranou. Farmaceutičtí giganti výzkum léků opouštějí, tento úkol tak padá na bedra biotechnologickým startupům, které se před uvedením účinného léku na trh samozřejmě neobejdou bez milionů dolarů. Příkladem je Juno Therapeutics, která vyvíjí léky proti rakovině a získala už 300 milionů dolarů, nebo Denali Therapeutics, startup zaměřený na neurodegenerativní nemoci s 217 miliony dolarů od investorů na kontě. Světy technologií a biotechnologií se ale rychle sbližují. Google a výrobce léčiv AbbVie se společně zavázali investovat 1,5 miliardy dolarů do startupu Calico, který chce doslova vzdorovat stárnutí.