Máte byt vedle některého z pražských brownfieldů, na kterém se v příštích letech chystá výstavba? Pak se můžete radovat. Jeho hodnota velmi pravděpodobně s výstavbou nové čtvrti vzroste. Příklady ze zahraničí ukazují, že výstavba na brownfieldech v širším centru města může být pro jejich okolí významným impulzem.
„Čtvrti jako Smíchov City, Rohan City nebo Bubny-Zátory mohou otočit vnímání lokality doslova o sto osmdesát stupňů. Ostatně v oblasti Smíchova se to už to jednou ukázalo, a to v době, kdy vznikal Nový Anděl. Nové projekty přinesou zcela nové příležitosti, nový typ občanské vybavenosti a pravděpodobně další gentrifikační impulzy,“ shrnuje šéf Bezrealitky Hendrik Meyer.
Konkrétní nárůst hodnoty nemovitostí se těžko odhaduje především proto, že nikdo neví, jaký bude za nějakých pět let stav realitního trhu.
„Obecně by to, že tam přibude infrastruktura, obchody a možná i parky, cenu okolních nemovitostí mělo zvednout, nikdo však neví, jestli se něco nestane, ceny nemovitostí plošně neklesnou, a tím pádem se i byty ve starších zástavbách nebudou prodávat za menší částky než dnes,“ vysvětluje zakladatel služby Valuo Radek Šitera.
Podle odborníka na nemovitosti ze společnosti Deloitte Petra Hány je však pravděpodobnější, že budoucí rezidenční výstavba v transformačních lokalitách bude ovlivňovat cenovou úroveň stávajících bytů ve svém okolí směrem nahoru.
„V průběhu výstavby mohou stávající byty být celkem významnou konkurencí aktuální nabídce připravovaných bytů, jelikož budou levnější. Záleží však na jejich stavu a velikosti. Zároveň bude kupující muset akceptovat rozestavěné území,“ říká Hána.
Po dokončení revitalizace se podle něj cena stávajících bytů bude posouvat směrem k cenám dokončených novostaveb. A to hlavně díky zlepšení kvality lokality a služeb.
Například aktuální cenová hladina starších bytů v Nádražní ulici je na úrovni 97 600 korun za metr čtvereční. Po dokončení sousedícího projektu Smíchov City se ale mohou ceny zvýšit vysoko nad sto tisíc za metr čtvereční. V současné době stojí totiž průměrný pražský byt zhruba pětaosmdesát procent toho co novostavba.
„Pokud se tedy v nových čtvrtích začnou v průměru prodávat byty například za 155 tisíc korun za metr, vedlejší činžáky se mají šanci postupným vývojem v následujících letech dostat třeba na 130 tisíc. A tím, že brownfieldy bez stavebních záměrů snižují průměrnou cenu asi o pětinu, zhodnocení bude pro majitele, kteří nakupovali v předstihu, znát,“ popisuje Meyer.
Vzhledem k tomu, že prodejní cenu bytu tvoří i pověst lokality a geomarketing, lépe se logicky prodává byt, který je vedle zcela nového kvalitního developerského projektu než ten, který stojí vedle brownfieldu.
Zvýšit hodnotu okolní zástavby má asi největší potenciál, díky své poloze v podstatě v centru Prahy, už zmiňované Smíchov City. Podobnou pozici mají ale i Bubny, Rohanský ostrov nebo žižkovské nákladové nádraží. V dlouhodobějším horizontu má potenciál také chystaná zástavba na Bohdalci.
Článek je rozdělený na dvě části, pokud si chcete přečíst jeho zbytek, klikněte na následující tlačítko.