skip to main content
Nemovitosti

Starý byt za cenu nového. Oživené brownfieldy zvednou cenu okolních bytů

To, že původní zástavba po dostavbě nové čtvrti ožije, je možné pozorovat na příkladech ze zahraničí. „Příkladem takových projektů mohou být například londýnské projekty Docklands či nádraží King’s Cross,“ jmenuje některé Hána.

Reklama

V Hamburku zase přispěla k rozvoji okolí čtvrť HafenCity pro patnáct tisíc obyvatel, která vznikla na místě bývalého přístavu. V Amsterodamu byla impulsem přestavba bývalých doků a ve Vídni zhodnotila okolní nemovitosti výstavba na uvolněné ploše po starém kolejovém systému s pěti nádražími. 

Velký nárůst hodnoty nemovitostí ale může čekat i méně exponovaná místa Prahy. Významným impulsem pro okolí může být například revitalizace území Vysočany – Hloubětín. Na 220 hektarech by tam mělo v budoucnu bydlet asi třiatřicet tisíc nových obyvatel. „Jedná se o jedno z vůbec největších transformačních území, na kterém se již změna skutečně děje,“ říká Hána.

Reklama

Druhým významným počinem bude podle něj oblast Palmovky a dolní Libně. Ta je v současné době poměrně zanedbaným koutem Prahy, ačkoli už o kus dál vedle Libeňského mostu se v posledních letech hojně staví. Na Palmovce však hodlá v horizontu pěti až sedmi let stavět městem řízená Pražská developerská společnost. Kolem pozemků města a dopravního podniku je ale také několik projektů soukromých developerů.

V roce 2025 by měla být hotová například dostavba multifunkčního objektu Palmovka One, který vznikne přímo nad stanicí metra. Developer Landia Management tam plánuje tři sta bytů a komerční plochy. „Jedná se v tuto chvíli, vzhledem k jejímu spíše dopravnímu zaměření, o nepříliš vzhlednou a omezeně využitelnou oblast. I malá změna zde bude mít velký dopad na oživení lokality a komfortu bydlení,“ doplňuje Hána.

Předchozí stránka

Reklama
Reklama