Zakladatel největšího amerického maloobchodního řetězce Walmart Sam Walton o své dceři Alici prohlásil, že mu je ze všech jeho dětí nejpodobnější. Právě Alice Walton letos ovládla žebříček nejbohatších žen světa a potvrdila to, co platilo už v minulosti – většina dam přišla k pohádkovému jmění právě díky dědictví.

Ovšem dědictví je jedna věc, druhá – a poněkud náročnější – je postarat se o majetek a firmy tak, aby nadále prosperovaly. Přinášíme deset pozoruhodných příběhů žen, které se letos objevily v žebříčku nejbohatších lidí planety podle magazínu Forbes.

Alice Walton

Aktuální hodnota majetku: 101 miliard dolarů

info Foto Forbes US

Nejbohatší ženou světa je pro letošek pětasedmdesátiletá dědička amerického maloobchodního řetězce Walmart Alice Walton, která je dcerou jeho zakladatele Sama Waltona. Majetek v odhadované hodnotě 101 miliard dolarů jí v žebříčku miliardářů vynesl celkové patnácté místo.

Na rozdíl od svých bratrů Roba a Jima pro Walmart nepracuje, věnuje se umění a kurátorství. K této zálibě ji přivedla matka, s níž se během rodinných výletů do přírody věnovala malování akvarelů. 

V průběhu svého života vytvořila rozsáhlou sbírku amerických autorů, která se stala základem pro Crystal Bridges Museum of American Art v jejím rodném městě Bentonville v Arkansasu.

Sbírka zahrnuje pět století amerického umění od raných děl po současné práce, mezi významné exponáty patří díla umělců, jako je Norman Rockwell nebo Dale Chihuly. 

Kromě umění se Alice v rámci své nadace věnuje také podpoře vzdělávání a zdravotnictví. Založila Walton School od Medicine, která nabízí čtyřletý program zaměřený na celostní přístup k medicíně. 

Stín na její veřejný obraz štědré filantropky vrhly opakované dopravní nehody. Při jedné z nich usmrtila ženu, která náhle vstoupila do vozovky, u jiných byla zatčena za řízení pod vlivem alkoholu.

Sam Walton ve své autobiografii Made in America z roku 1992 o své dceři prohlásil, že je mu ze všech jeho čtyř dětí nejpodobnější a označil ji za „mavericka“, tedy nezávislého a nekonformního člověka, který odmítá konvenční pravidla a normy.   

Françoise Bettencourt Meyers

Aktuální hodnota majetku: 81,6 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Dlouhodobě nejbohatší žena planety letos o svoji první pozici přišla. Své jmění získala po smrti své matky Liliane Bettencourt, po které zdědila značný podíl v kosmetické společnosti L’Oréal. V minulosti se stala první ženou, která nashromáždila majetek v hodnotě sto miliard dolarů. 

V únoru 2025 oznámila po osmadvaceti letech svůj odchod z představenstva L’Oréalu. Jako nový viceprezident společnosti byl navržen její syn Jean-Victor Meyers, což naznačuje pokračování rodinného vlivu v řízení firmy. 

Françoise Bettencourt Meyers je známá také svou filantropickou činností, po požáru katedrály Notre-Dame v Paříži v roce 2019 přislíbila spolu se společností L’Oréal dar ve výši 226 milionů dolarů na její obnovu. 

Navzdory svému bohatství vede relativně nenápadný život, věnuje se studiu náboženských textů, hudbě, napsala například komentář k Bibli.

Její zájem o náboženská témata je spojený s přechodem k judaismu po sňatku s Jean-Pierrem Meyersem, vnukem rabína zavražděného v Osvětimi. Společně mají dva syny, které vychovali v židovské víře, a oba jsou rovněž členy správní rady L’Oréalu.

Julia Koch

Aktuální hodnota majetku: 74,2 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Další americká miliardářka a filantropka, která ke svému jmění přišla díky dědictví. Po smrti svého manžela Davida Kocha v roce 2019 získala spolu s jejich třemi dětmi 42procentní podíl v konglomerátu energetických společností Koch Industries. 

Ještě předtím, než poznala svého manžela, pracovala v osmdesátých letech minulého století v New Yorku v módním odvětví – dělala asistentku kubánskému módnímu návrháři Adolfovi a pomáhala při oblékání americké první dámy Nancy Reagan. 

Dnes se Julia Koch věnuje filantropii, působí jako prezidentka Nadace Davida H. Kocha a byla členkou správní rady Školy amerického baletu.

Přestože je třetí nejbohatší ženou a 21. nejbohatším člověkem světa, drží se mimo pozornost médií a veřejnosti, soustředí se na rodinné záležitosti a charitativní aktivity, kterým se věnuje tiše skrze svou nadaci.

Jacqueline Mars

Aktuální hodnota majetku: 42,6 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Pětaosmdesátiletá americká podnikatelka Jacqueline Mars své bohatství získala coby dědička společnosti Mars, která patří mezi největší světové výrobce cukrovinek a založil ji její dědeček. 

Vystudovala antropologii, ale v roce 1982 nastoupila do rodinné firmy Mars, kde zastávala pozici prezidentky potravinových produktů, ve správní radě působila až do svého odchodu do důchodu v roce 2001. Je dvakrát rozvedená a má tři děti. 

Je známá svou filantropickou činností. Byla předsedkyní správní rady Washingtonské národní opery, je členkou správní rady Národní knihovny sportu a Muzea výtvarných umění ve Virginii. Je milovnicí koní, provozuje ekologickou farmu Stonehall Farm ve Virginii zaměřenou na trénink a chov koní. 

Rafaela Aponte-Diamant

Aktuální hodnota majetku: 37,7 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Jedna z mála výjimek v žebříčku. Rafaela Aponte-Diamant je podnikatelka italsko-izraelského původu, od dětství žijící ve Švýcarsku. Je příkladem self-made woman, jež svou vizí a odhodláním vybudovala globální impérium v námořní dopravě Mediterranean Shipping Company (MSC) a zařadila se mezi nejvýznamnější ženy v byznysovém světě. 

Právě na lodi došlo k jejímu osudovému setkání s italským kapitánem Gianluigim Apontem, za kterého se v roce 1969 provdala.

O rok později společně založili společnost MSC s počátečním kapitálem 200 tisíc dolarů na nákup jednoho plavidla. Firma rychle rostla a dnes patří mezi lídry v oblasti přepravy kontejnerů, působí ale i v segmentu výletních lodí, logistiky a přístavních terminálů. 

Rafaela se podílí na designu výletních lodí, zatímco její manžel Gianluigi působí jako výkonný předseda, jejich syn Diego jako prezident společnosti a dcera Alexa Aponte Vago je v podniku finanční ředitelkou. 

Sávitrí Džindal

Aktuální hodnota majetku: 35,5 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Pětasedmdesátiletá indická podnikatelka a filantropka je známá jako manželka miliardáře O. P. Džindala, zakladatele ocelářské společnosti Jindal Steel and Power Limited v Dillí. Po jeho smrti v roce 2005 převzala vedení rodinného podniku a významně přispěla k jeho expanzi na zahraniční trhy. 

Kromě podnikání se angažuje v charitativních aktivitách, hlavně v oblasti zdravotnictví a vzdělávání, a také se věnuje politice. 

Abigail Johnson

Aktuální hodnota majetku: 32,7 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Jedna z nejmocnějších žen ve světě financí, předsedkyně a generální ředitelka investiční společnosti Fidelity Investments Abigail Johnson se vypracovala od píky, byť k tomu měla skvělé podmínky.

Do bostonského fondu Fidelity, který v roce 1946 založil její dědeček Edward Johnson II., nastoupila hned po studiích na Harvardu jako analytička, později zastávala různé pozice včetně té nejvyšší. Dnes ve fondu, který spravuje aktiva v hodnotě téměř 3,7 bilionu dolarů, vlastní asi 24,5procentní podíl. 

Je známá svou zálibou v kryptoměnách. V roce 2018 společnost Fidelity spustila platformu, která umožňuje investorům obchodovat s bitcoinem a etherem. 

Miriam Adelson

Aktuální hodnota majetku: 32,1 miliardy dolarů

info Foto Forbes US

Letos osmdesátiletá izraelsko-americká podnikatelka a lékařka Miriam Adelson ve svém životě vybudovala dvě pozoruhodné kariéry. Po studiích mikrobiologie a genetiky na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě získala lékařský titul na Telavivské univerzitě a specializovala se na léčbu závislostí.

Pracovala jako vedoucí interního oddělení na pohotovosti v nemocnici Rokach v Tel Avivu. V roce 1986 pak pokračovala ve výzkumu závislostí na Rockefellerově univerzitě v New Yorku.

Po smrti svého manžela Sheldona Adelsona v roce 2021 se pustila do byznysu, když převzala vedení jeho společnosti Las Vegas Sands, která vlastní luxusní hotely, kasina, restaurace a kluby.

Je také vydavatelkou izraelského deníku Israel Hayom a spolu s rodinou vlastní noviny Las Vegas Review-Journal. V roce 2023 získala většinový podíl v basketbalovém týmu Dallas Mavericks. 

Adelsonovi byli významnými sponzory americké Republikánské strany, přičemž Miriam byla v roce 2012 nejštědřejší ženskou dárkyní. V roce 2018 obdržela od šéfa Bílého domu Donalda Trumpa Prezidentskou medaili svobody. Trumpa finančně podpořila i v jeho loňské prezidentské kampani.  

Je také známou podporovatelkou Izraele, financuje různé projekty na podporu židovské komunity a izraelské armády. Byla dvakrát vdaná a má čtyři děti.

Marilyn Simons

Aktuální hodnota majetku: 31 miliard dolarů

info Foto Simons Foundation

Vdova po matematikovi, americkém miliardáři a průkopníkovi takzvaného kvantitativního investování Jimu Simonsovi, kterému se za pomoci matematických modelů a algoritmů dařilo dosahovat závratných výnosů. Zemřel loni ve věku 86 let. 

Vystudovaná ekonomka Marilyn Simons se posledních dvacet let aktivně angažuje ve veřejném sektoru, přičemž se zaměřuje na oblast vzdělávání.

Byla prezidentkou správní rady školy LearningSpring, která se specializuje na děti s poruchami autistického spektra, a také členkou správní rady programu East Harlem Tutorial Program. 

Se svým manželem se připojila k iniciativě darování slibu Giving Pledge, kde se zavázali věnovat většinu svého majetku na charitativní účely. 

Melinda French Gates

Aktuální hodnota majetku: 30,4 miliardy dolarů

info Foto Gates Foundation

Osudový pro ni byl rok 1987, kdy nastoupila jako produktová manažerka do americké technologické společnosti Microsoft. Tady se seznámila se spoluzakladatelem firmy – a pozdějším nejbohatším mužem světa – Billem Gatesem (aktuálně klesl na třináctou pozici), za kterého se Melinda v roce 1994 provdala.

V roce 2000 společně založili Nadaci Billa a Melindy Gatesových, která se stala jednou z největších soukromých charitativních organizací na světě. Nadace se zaměřuje na zlepšení zdravotní péče, snížení chudoby a rozšíření vzdělávacích příležitostí, přičemž Melinda hrála klíčovou roli při určování směřování a priorit této organizace. 

V roce 2021 oznámili s Billem Gatesem rozvod, který byl dokončen v srpnu téhož roku. Loni Melinda rodinnou nadaci opustila, aby se mohla plně věnovat svým vlastním filantropickým aktivitám prostřednictvím společnosti Pivotal Ventures, která se zaměřuje na podporu žen a rodin v USA prostřednictvím investic a inkubace projektů. 

Nejbohatší Češce Renátě Kellnerové letos zařazení do žebříčku nejbohatších lidí světa těsně uniklo. S majetkem, který americký Forbes spočítal na 18,2 miliardy dolarů (asi 418 miliard korun), se vdova po někdejším nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi umístila „až“ na 103. místě. Mezi ženami je devatenáctá.  

https://forbes.cz/lists/nejbohatsi-lide-sveta-2025/