Razí heslo, práce mluví za mě, já nemluvím. Alespoň tak to vypadá, protože se odmítá bavit s médii. Jedenaosmdesátý nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu František Studénka, kterému patří společnost Signum, vyrábí ocelové konstrukce pro významné stavby po celém světě, mimo jiné pro londýnské nádraží King’s Cross.
O tom, že nechává v zahraničí poctivou českou stopu, se dozvíte spíš než od něj nebo jeho syna Marka z webových stránek firmy. A že mají čím se chlubit.
Studénkova společnost, která se zabývá žárovým zinkováním, výrobou ocelových konstrukcí a povlakováním ocelových trubek, sídlí v kraji vína, v Hustopečích. Jenže na révu miliardář nevsadil, svůj byznys zasvětil galvanizérství a oceli a vyplatilo se.
Muž se třímiliardovým jměním vybudoval jednu z nejúspěšnějších českých firem ve svém oboru, která čile proniká na zahraniční trhy.
Během sedmnácti let, kdy firmu rozšířil o výrobu ocelových konstrukcí, jich vyrobili na pět set pro tuzemský trh a přes tisíc do sedmnácti zemí světa.
Londýnské King’s Cross, ze kterého cestoval i Harry Potter, je jejich výkladní skříní. Rekonstrukce, na které se v Signum podíleli, si vyžádala pět let, spolkla 550 milionů liber a dostala ocelovo-skleněnou korunu přezdívanou mušle – 950 tun oceli zpracované v Hustopečích tak, aby se vše stihlo do zahájení letních olympijských her v roce 2012.
Konstrukce s největším rozpětím oblouku v Evropě překrývá celou stopadesátimetrovou odbavovací halu, ve středu je podepřená dvacetimetrovým kuželem a po stranách má šestnáct menších sloupů.
Vodní park Aquacolors v Poreči je největším akvaparkem v Chorvatsku a nejenže i on má konstrukci od společnosti Signum, dokonce patří do její skupiny. Firma akvapark budovala na Istrii od roku 2012 a všechny konstrukce včetně montáže vyrobila v Poreči.
Dominantu parku, tobogan Magicone, podpírá konstrukce tvořená devíti eliptickými trubkami o hmotnosti sedmdesát tun. Vyráběl se na základě 3D modelu a vzhledem k náročné geometrii a povrchové úpravě konstrukce byly všechny eliptické rámy a příhradové sloupy dílensky předmontované.
Obchodní pasáž Brickell City Center v Miami je nejen impozantní, ale návštěvníky centra dokáže chladit. Zastřešení Climate Ribbon chrání před nepříznivými klimatickými vlivy a zachytává mořský vánek.
Sky park v Bratislavě navrhla jako rezidenční a administrativní čtvrť Zaha Hadid. Její hlavní dominantou jsou tři výškové budovy s jedenatřiceti patry. Signum dodal ocelové konstrukce střešních nástaveb, každá váží devadesát tun.
Muzeum filmového umění v Los Angeles se pyšní prosklenou kopulí s panoramatickým výhledem na Hollywood Hills. I dominanta filmového svatostánku pochází z dílny české firmy. Dokonce padly návrhy, aby se předávání filmových Oscarů přesunulo právě sem.
Víceúčelový stadion Akwa Ibon Stadium v Nigérii opatřila společnost Signum ocelovou fasádou složenou ze sedmi set rámů o hmotnosti šest tun. Její součástí je i neprůstřelná fasáda VIP zón. Stadion je domovem nigerijského národního fotbalového týmu Super Eagles, využívá se ale i pro další sportovní nebo kulturní akce.
Berlínské letiště také nese českou stopu. V Hustopečích vyrobili ocelové konstrukce pěti set oken nového letiště o hmotnosti 350 tun.
Jak se česká společnost dostane ke světovým zakázkám? Podle architekta Petra Vágnera, společníka architektky Evy Jiřičné v pražském architektonickém studiu AI Design, je to díky globalizovaném trhu a dvěma velkým výhodám českých firem – jsou levnější než zahraniční konkurence a šikovné.
Dílčí dodavatele vybírá buď generální dodavatel investora, nebo tým lidí, který objednává jednotlivé stavební práce separátně u různých firem. Současná doba výrobcům ocelových nahrává i škodí – po oceli je velký hlad a její cena stoupá, nejen pro konečného zákazníka, ale i pro zpracovatele, zároveň je ale po stavebních pracích velká poptávka a výrobců nedostatek.
Kovová konstrukce je přitom podle Vágnera zásadní součástí stavby. „Je důležité, aby byla včas a dobře udělaná. Když ji navrhujeme, spolupracujeme současně se statikem, naše plány jdou ruku v ruce,“ doplňuje, když popisuje, jak moc záleží na návrhu, výpočtu a zároveň kvalitě a zpracování materiálu.
V Hustopečích potvrzují, že v posledním jmenovaném se ve světové konkurenci rozhodně neztratí.