Přestože už není tak výhodné, jako bývalo, obliba stavebního spoření u Čechů neopadá. Zájem byl loni naopak rekordní, když peněžní ústavy uzavřely přes půl milionu nových smluv. To zjednodušeně znamená, že v období od ledna do prosince 2021 si „stavebko“ zřídil zhruba každý dvacátý člověk v zemi.
Vysoké popularitě se tento finanční produkt těší zejména proto, že se s ním pojí minimální riziko. Zároveň je jedním z mála podporovaných státem. Vklady i státní příspěvek jsou na účtu navíc úročeny. Stačí dodržet jedinou podmínku: po dobu šesti let na peníze „nesahat“ a nijak s nimi nenakládat. Po uplynutí této lhůty je však lze použít na cokoli.
Kam se momentálně nejvíce vyplatí finance posílat, aby po šesti letech přinesly nejvyšší výnosnost? Podle analytiků ze Scott & Rose, kteří přes deset let pod značkou Finparáda srovnávají finanční produkty napříč tuzemským trhem, je nabídka stavebních spořitelen aktuálně velmi vyrovnaná.
Žádná instituce za sjednání spoření neúčtuje poplatky a disponují i podobnými úrokovými sazbami z vkladů – u většiny se pohybují kolem hranice 1,5 procenta p. a.
Nejvýhodnější podmínky nicméně může nabízet jen jedna: podle Finparády Stavební spořitelna České spořitelny. Kromě toho, že zájemci za uzavření smlouvy nic neplatí, dostanou v rámci stávající kampaně do tří měsíců prémii dva tisíce korun.
Garantovaná úroková sazba činí 1,5 procenta p. a. po dobu šesti let a za vedení účtu se platí 325 korun ročně. Snížení cílové částky je zdarma, naopak za zvýšení si instituce bere poplatek ve výši jednoho procenta z navýšení cílové částky.
Druhá příčka připadá Monetě Stavební spořitelně, která na rozdíl od konkurence neláká na žádné marketingové akce. Oproti tomu ovšem poskytuje v tuto chvíli nejvyšší úrokovou sazbu ve výši 1,7 procenta p. a.
Sjednání spoření je bezplatné, a to online i na pobočce, pokud cílová částka nepřesáhne 200 tisíc korun. Roční vedení vyjde na 324 korun, snížení finální sumy bude zákazníka stát 0,9 procenta z rozdílu a zvýšení rovné procento – maximálně však 30 tisíc korun.
Třetí pozici zaujímá ČSOB Stavební spořitelna s úrokem až 1,5 procenta p. a., přičemž jedno procento představuje základní sazba. Zbytek tvoří bonus, který klient obdrží po řádném ukončení šestileté smlouvy. Za její uzavření poskytuje spořitelna prémii až čtyři tisíce korun, odvíjející se však od toho, zdali klient využívá u ČSOB i další produkty (běžný účet nebo penzijní spoření).
Zajímavou nabídkou se pyšní také Modrá pyramida. V rámci nového produktu Stavebko Kombi, vázaného na sjednání běžného účtu u Komerční banky, nabízí úrokovou sazbu až 2,5 procenta p. a.
Podrobnější závěry analytiků Scott & Rose včetně metodiky tvorby najdete na stránkách Finparády.