Jak se vyhnout výpadkům stavebních materiálů? „Vymysleli jsme vlastní řešení,“ říká ředitel společnosti Best, jejíž doménou byla až dosud hlavně betonová dlažba. „Česko akutně potřebuje oživit výstavbu bytů,“ míní Karel Nosek.
Karel Nosek v Bestu coby výkonný ředitel zažil éru obou majitelů. Jak zakladatele firmy Tomáše Březinu, který firmu vlastnil od roku 1990 až do roku 2021, tak současného šéfa a 24. nejbohatšího Čecha Víta Kutnara. Ten spolu s Petrou Kutnarovou stojí za holdingem DEK, největšími stavebninami v zemi. Ve funkci působí Karel Nosek už více než jedenáct let.
Best za rok vyrobí tolik dlažby, že by jí dokázal obkroužit celou republiku. Teď se ale firma s 550 zaměstnanci a tržbami dvě miliardy korun pouští do betonové revoluce, na jejímž konci – jak věří – budou rychleji a přesněji postavené domy.
Co by se muselo stát, aby se v Česku stavělo rychleji?
To bychom určitě museli zásadně zrychlit rozhodování, které souvisí s územním plánováním, povolováním staveb a veškerou administrativou, která plyne ze stavebního zákona.
Zatím mi připadá, že jak stavební zákon, tak nepovedená digitalizace jdou spíš proti rychlému rozjezdu stavebnictví.
Dlouho čekáme na oživení stavebního trhu. Přichází alespoň v náznacích?
Co se týče velké dopravní infrastruktury, tak ano, tam se staví hodně. Ale co se týče bytové výstavby, tam oživení nevidím. Hypotéky a bankovní úvěry jsou pro řadu lidí stále nedosažitelné.
To říkají čísla vašich prodejů?
My jako Best máme výhodu, že máme v nabídce mimo jiné produkt, který stavbu vždycky zahajuje. Jmenuje se ztracené bednění, tvárnice, které se využívají při zakládání staveb. Potřebujete je vždy, když budujete základovou desku.
Na základě právě jejich prodejů vidíme, jestli se trh hýbe, nebo stojí. A zatím se v Česku příliš staveb nezakládá, je to taková udržovací fáze.
Vy ale zároveň říkáte, že změníte české stavebnictví – to je hodně ambiciózní plán. Jak to chcete udělat?
Věříme, že jedna z věcí, které ovlivní dostupnost bydlení, je právě materiál, který se jmenuje Best Rock a který jsme poslední čtyři roky vyvíjeli. A myslím nejen dostupnost fyzickou, ale i ekonomickou.
Zdivo za půl miliardy
Díky přesnému broušení mají nové tvárnice od Bestu minimální rozměrové odchylky, což snižuje spotřebu omítek, urychluje výstavbu a šetří náklady na údržbu.
Mezi prvními realizacemi jsou například zimní stadion v Nymburku, průmyslová automyčka v Mostě nebo rodinný dům v Sedlci u Plzně.
Stavební materiály od roku 2021 prudce zdražily, třeba i o šedesát procent, a zároveň jich byl nedostatek. Dá se vůbec v dnešní době garantovat, že bude z čeho stavět?
Co můžeme dělat a děláme, je předcházet rizikům. Naše továrny nepatří mezi energeticky tak náročné jako v jiných odvětvích v průmyslu, to je první výhoda. Co se týče kapacit, máme vlastní pískovnu a k tomu další spící ložiska, což jsou místa, která máme připravena k případné těžbě. A co se týče cementu, za výrobce mluvit nemůžu, ale předpokládám, že jde o strategickou surovinu pro celou Evropu.
Takže odpověď je ano. Ale musíte mít po ruce materiál, který je odolný, vyrobíte ho tady v Česku a ve výsledku bude i levnější.
A vy věříte, že to je beton?
Přesně tak. Beton je na trhu dlouho, my mu ale dáváme nový tvar a začali jsme ho brousit. A to je na trhu úplně nový přístup.
Jakou má beton nevýhodu oproti klasické cihle?
Napadá mě jediný. Beton je těžší.
Jak se betonářský průmysl v posledních letech proměnil?
Neskutečný vliv na něj měl Green Deal a zelené uvažování Evropy, které ovlivnilo výrobce cementu. Museli začít navyšovat produkci směsných cementů, které mají nižší uhlíkovou stopu. A my, abychom snížili také naši uhlíkovou stopu, jsme tyto směsné cementy začali ve velké míře využívat. A druhou změnou je výrazně větší využití recyklovaného kameniva.
Kdy jste začali přemýšlet o tom, že trh potřebuje nějakou opravdu velkou inovaci?
Bylo to v začátku roku 2021, kdy jsme nesmírně citlivě vnímali nedostatek stavebních materiálů na trhu. Proto jsme začali pracovat na našem vlastním projektu přesného broušeného zdiva. Řešili jsme složení materiálu, tvar, formu, jak bude vypadat výroba a další věci. Celý Best se na to ale musel připravit, protože z původního nápadu máme celý zdicí systém, jehož vývoj nás stál šest set milionů korun.
Celou produkci vyrábíte v Česku?
Ano, máme osm výrobních závodů, největší je v Lučicích u Chlumce nad Cidlinou, poté následují Rybnice u Plzně a Vranín u Třeboně. Dohromady vyrábíme přes čtyři tisíce variant našich produktů.
Kolik ročně prodáte dlažby?
Zhruba tři miliony metrů čtverečních dlažby. Můžeme si to představit tak, že je to zhruba 1,3násobek délky státní hranice Česka. Takže bychom takto obkroužili republiku a ještě by zbývalo několik set tisíc metrů čtverečních.
A jaké množství betonu za rok vyrobíte?
Za rok zhruba devět set tisíc tun betonu.
Na jaké zakázky z poslední doby jste pyšný? Kde mohou ve veřejném prostoru lidé vaše věci vidět?
Naše dlažba se často objevuje ve veřejných prostranstvích, jako jsou náměstí, univerzity, nemocnice nebo sportovní arény. Vybavují se mi například autobusové nádraží Zvonařka v Brně, hokejové arény v Třinci a Vítkovicích, Univerzita Pardubice, náměstí v Chlumci nad Cidlinou, Smiřicích a v Hradci Králové. Ale naše výrobky jsou i mimo ČR – v Litvě, Lotyšsku, ale i na české ambasádě v Japonsku.
Součástí Skupiny DEK jste přesně čtyři roky. A jak se vám v ní daří?
Máme společnou DNA. Mám pocit, že jsme se do DEKu začlenili rychle. Ono být členem silné skupiny, která je vlastněná českými majiteli, kteří oboru rozumějí a nejsou nikde daleko, je super. Tehdy před čtyřmi roky jsme se trochu báli, aby nás nekoupil někdo z druhé půlky světa a neposílali jsme si jen výkazy.