Skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského nakupuje elektrárny po celé Evropě a podle celkové instalované kapacity je už mezi deseti největšími evropskými výrobci energie. Realitní společnost CPI Property Group Radovana Vítka je největším subjektem svého druhu ve střední Evropě. A firma Allwyn ze skupiny KKCG Karla Komárka je vůbec největší evropskou loterijní společností.
Největší hráči českého byznysu dávno překročili hranice naší republiky a poutají pozornost mnohamiliardovými akvizicemi po celém světě. Škála jejich aktivit je podle ekonomů J&T Banky na poměry střední Evropy naprostým unikátem.
„Za posledních sedm let stoupl objem českého kapitálu ovládajícího firmy v zahraničí na třiapůlnásobek. Dnes je to sedmdesát miliard dolarů, což je víc, než mají jakékoli státy v okolí bez ohledu na to, že například Polsko má třiapůlkrát větší ekonomiku a je jich čtyřikrát tolik,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
V přepočtu na hlavu je podle něj objem českých investic v zahraničí zhruba sedmkrát vyšší než objem polských či slovenských. Tohle impérium, jehož hodnota v českých korunách přesahuje 1,6 bilionu, však není unikátní pouze svou velikostí.
„Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto fenoménu je jeho pestrost. Kdyby to byla jen jedna česká firma, tak bychom si mohli říct, že jde o náhodu. Ale vidíme, že expanze českého kapitálu do zahraničí se neomezuje ani na jednu podnikatelskou skupinu, ani na jeden segment ekonomiky, a dokonce ani na jeden světový region,“ dodává senior analytik J&T Banky Pavel Ryska.
Jednou z oblastí, v níž tuzemští podnikatelé poutají pozornost za hranicemi, je energetika. Kromě aktivit EPH zmíněných v úvodu je zde skupina Sev.en miliardáře Pavla Tykače expandující například do Severní Ameriky nebo do Austrálie. „Ve Spojených státech se stala jedním z největších těžařů metalurgického uhlí,“ podotýká Ryska.
Významným jménem z tohoto sektoru je i miliardář Jaromír Tesař, jehož hydroenergetický kolos Energo-Pro se stává dominantním hráčem ve vodních zdrojích energie v zemích kolem Černého moře.
Postupně expanduje i do Jižní Ameriky. Skupina Energo-Pro v současnosti staví vodní elektrárnu v Kolumbii a nedávno koupila sedm menších vodních elektráren v Brazílii za zhruba tři miliardy korun. Tuhle transakci však ještě musí posvětit tamní regulátoři.
„Příklad číslo dvě jsou nemovitosti. Skupina CPI Property Group je největším držitelem maloobchodních ploch ve střední Evropě, má nejvíce kanceláří z rychle rostoucího varšavského trhu a je jedním z největších držitelů kanceláří v Berlíně,“ líčí Ryska.
Skupina miliardáře Radovana Vítka ovšem od loňského roku pročistila své portfolio a zbavila se několika hotelů v Chorvatsku a lyžařského střediska ve Švýcarsku. CPI prodala nemovitosti dohromady za více než 2,3 miliardy eur, aby umořila dluh.
Českým realitním hráčem mezinárodního významu je i fond Accolade miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala zaměřený na průmyslové nemovitosti. Accolade spravuje více než padesátku industriálních parků v osmi zemích, plus brněnské letiště a tamní logistický areál.
„Důležitá věc je, že české firmy jsou v zahraničí úspěšné. Dvě třetiny zmíněného nárůstu objemu kapitálu v zahraničí jsou akumulované zisky. Je to průběžný kontinuální proces,“ říká Sklenář.
Vůbec největší zahraniční transakcí, na jakou si kdy česká firma troufla, je prodej britské pošty Royal Mail do rukou společnosti EP Group Daniela Křetínského. Vlastník britské pošty, společnost International Distributions Services, v květnu přijal Křetínského nabídku, která firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber, v přepočtu více než sto miliard korun. Obchod však od srpna prověřuje britská vláda a ještě jej může zablokovat.
Když klapne i prodej Kineticu, tak budou dvě české firmy mezi třemi největšími hráči na světě ve výrobě ručních zbraní a munice do nich.
K největší české transakci v USA má momentálně našlápnuto zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada. CSG si už před rokem plácla se společností Vista Outdoor a domluvila se na převzetí její muniční divize Kinetic Group. Jenže zájem projevily i další podniky, a tak se CSG s Vistou opakovaně dohodly na zvýšení ceny transakce. Poslední částku – 2,2 miliardy dolarů (51,3 miliardy korun) – už schválilo představenstvo Visty, ale musí ji ještě odsouhlasit akcionáři.
„Český zbrojní průmysl je v posledních letech mimořádně dynamický. Česká zbrojovka před třemi roky uzavřela koupi legendárního severoamerického Coltu a stala se tak dodavatelem amerických a kanadských ozbrojených složek. Když klapne i prodej Kineticu, tak budou tyto dvě české firmy mezi třemi největšími hráči na světě ve výrobě ručních zbraní a munice do nich. Tím třetím je italská Beretta,“ popisuje Ryska.
A zdůrazňuje, že za řadou českých byznysových úspěchů v zahraničí není žádná státní pobídka ani vládní plán.
„Za českými úspěchy v zahraničí jsou tři faktory. Čas, několik dekád rozvoje ekonomiky a budování kapitalismu u nás. Makroekonomická stabilita, kterou pořád nedoceňujeme. A odvaha, jednak jít do zahraničí zkusit štěstí, a také odvaha jít proti západnímu trendu ESG z posledních pěti let,“ shrnuje Petr Sklenář.