Není důležité, aby si zaměstnanci v práci odseděli patřičný počet hodin, ale aby během té doby něco smysluplného udělali. Tak by se dal shrnout postoj, který se v korporátní sféře čím dál výrazněji prosazuje a začíná k nepoznání proměňovat podobu toho, čemu lze už jen s velkou nadsázkou říkat kanceláře.
Důraz na produktivitu se ale v otázce řešení kancelářských prostor dnes potkává s novodobým fenoménem. Podle letošního indexu pracovního prostředí výzkumné firmy Staples Business Advantage totiž zaměstnavatelé vůbec poprvé v historii řeší prolnutí až pěti generací najednou v jedné kanceláři.
Čtěte také: Jak zkrotit kancelářského diktátora
Nejčastěji se přitom na pracovištích, ať už jde o rozlehlé openspace prostory, nebo menší oddělené kanceláře, setkávají generace Y (tzv. millennials, narození od roku 1986 dále) s generací X, která by se v Česku dala přirovnat k tzv. Husákovým dětem. Každá z generací má trochu odlišné zvyky a nároky při plnění pracovních povinností, od čehož se pak odráží uzpůsobení kanceláří a vlastně celých budov.
Kancelářské prostory Budovy C v brněnském Campus Science Park.
„Zaměstnavatelé si už velmi dobře uvědomují, že pozitivní naladění a tvůrčí, stimulující atmosféra jsou pro kvalitu pracovního prostředí stejně důležité jako kvalita konstrukce a technologického vybavení kancelářských prostor,“ říká Steve Tichy, jednatel společnosti White Star Real Estate (WSRE), která tyto požadavky promítla do nedávno dokončené Budovy C v brněnském Campus Science Park.
Společným a dnes nejviditelnějším trendem napříč všemi generacemi je přitom jejich touha mít možnost relaxovat během práce. V tomto případě ale nejde o žádné lelkování. Zaměstnavatelé se čím dál častěji snaží o jakousi prevenci před vyhořením zaměstnanců. Právě to s odkazem na zmíněný průzkum uvádí jako riziko až 48 procent millennials a 46 procent pracovníků z generace X. Prostě mít možnost na chvíli vypnout.
A zrovna zmíněná brněnská budova nabízí nespočet možností k relaxaci – odpočinkové zóny s gauči či fatboyi, uzavřené klidové prostory s křesly, zábavu ve formě šipek, stolního fotbálku nebo stolního tenisu, pro udržení kondice a pročištění hlavy i posilovnu, ale také třeba bar s restaurací. „Pohodu v práci samozřejmě zvyšuje i upravená zeleň za oknem nebo možnost zajít si během dne nakoupit, zasportovat, případně k holiči. I na to dnešní kancelářské komplexy pamatují,“ popisuje Jana Hogg Vojtová, leasing director WSRE.
I proto si tuto budovu, k jejímž benefitům patří i ekologický a šetrný provoz (získala certifikát LEED Gold), vybral jako své nové sídlo progresivní brněnský startup Kiwi.com Olivera Dlouhého, kterému zde byly pracovní prostory tvořeny v podstatě na míru. „Nechali jsme pro ně vytvořit designově a architektonicky atypické prostory, které zahrnují mimo jiné i saunu nebo jóga koutek,“ doplňuje Vojtová.
Startup Kiwi.com totiž v současné době prudce roste, a do svých řad tak láká nedostatkové IT odborníky, kteří už dávno neslyší jen na výši mzdy, ale v rozhodování o svém budoucím zaměstnání se dívají mnohem dále.
Kancelářské prostory Budovy C v brněnském Campus Science Park.
A právě nástup startupů, které nezřídka rozvíjejí nápad, jenž vznikl v příjemné kavárně, na terase nebo v klubu, je jedním z faktorů ovlivňujících současné trendy v designu pracovního prostředí.
Není to však pouze doména mladých firem, jak dokládají další nájemci přímo v brněnském Campus Science Park, jako je mezinárodní finanční skupina KBC a dodavatel komunikačních služeb AT&T. I v jejich prostorách najdete odpočinkové zóny, kavárnu nebo třeba dětský koutek.
Kancelářské prostory Budovy C v brněnském Campus Science Park.
Snaha nabídnout lidem pracovní prostředí, do kterého se budou těšit, se tak stává novým standardem a developeři s tím počítají. Samotný Campus Science Park čeká další rozšiřování, vyrostou zde dvě nové budovy, jejichž prostory mohou být upraveny opět dle originálních požadavků nájemce.
Pracovní prostředí, kde prožíváme třetinu svého života, už tak nemusí být jen místem, kde se svými kolegy „nuceně“ trávíme čas. „Tvůrci nových kancelářských prostor se snaží o to, aby byly spíše příjemným městem ve městě než ghettem bílých límečků,“ uzavírá Jana Hogg Vojtová.