Skupina Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada (podle žebříčku Forbesu 26. nejbohatšího Čecha s majetkem 8,5 miliardy korun) letos získala hned několik nových strategických kontraktů v oblasti obrany. Zajímavé je, že nejde pouze o zakázky pro tuzemské vojsko, ale skupině se definitivně podařilo proniknout i do armád členů NATO.
Tatra Trucks, kde CSG drží 65procentní podíl a 35 procent vlastní skupina Promet Group Reného Matery, totiž začala získávat významné zakázky v západoevropských armádách, konkrétně v belgické a německé.
Od belgických ozbrojených sil získaly Tatra Trucks a Tatra Defense Vehicle velkou objednávku na dodání a servis 879 vojenských vozidel řady CF. První dodávka by měla proběhnout v roce 2022, poslední vozidla mají podle plánu dorazit v roce 2025.
V Německu se pak jedná o zakázku na 76 tatrovek T-815-7 pro vojenské hasiče. Tatra tak nadále expanduje, nehledě na to, že segment automotivu má teď problémů až nad hlavu.
Tuzemské vojsko však nezůstává stranou. Strnadova skupina se zapojila do dvou klíčových vyzbrojovacích projektů armády České republiky, které se mají uskutečnit ještě do nadcházejících voleb. Jedná se za prvé o modernizaci dělostřelectva a za druhé o modernizaci protivzdušné obrany.
Dělostřelecký systém Caesar sice česká armáda nakupuje od francouzské společnosti Nexter Systems (a platí za ně 8,52 miliardy korun) CSG má nicméně na starost jejich kompletaci – dodá k nim například pancéřové kabiny a podvozky Tatra.
Systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Spyder pak české ministerstvo obrany kupuje formou mezivládního kontraktu s Izraelem a výrobcem je tamní státní společnost Rafael Advanced Defense Systems. Hlavním českým průmyslovým partnerem izraelského výrobce je však právě česká technologická firma Retia z CSG.
Český průmysl se bude po podpisu smlouvy mezi Retií a Rafaelem, ke kterému dojde dnes, tedy 23. září, na zakázce podílet z třiceti procent.
Co se modernizace české armády týče, generační obměna dělostřelectva a protivzdušné obrany je podle vyjádření zástupců Czechoslovak Group krok významově srovnatelný třeba s pořízením nových nadzvukových letounů.
Probíhající zakázky CSG pro tuzemskou armádu jsou podle nich významné už jen proto, že dělostřelectvo či protivzdušná obrana se v časech míru modernizují třeba jen jednou za třicet let. Ostatně aktuální houfnice Dana ve výzbroji české armády jsou technologií ještě ze 70. let a protivzdušná obrana je ve stavu někdy z konce let sedmdesátých.
Nejde přitom jen o přínos pro CSG. Český průmysl má začít vyrábět i munici pro děla ve standardu NATO 155 mm, na čemž budou profitovat další firmy v obranném průmyslu STV Group a Explosia.
Mimo zbrojařský průmysl CSG posílila i na železnici, když vykoupila od menšinového akcionáře, Tatravagónky Poprad, 49procentní podíl ve společnosti DAKO-CZ, jednom z mála světových výrobců brzd pro kolejová vozidla. Přestože přesnou cenu strany nezveřejnily, dle manažerů CSG se jedná o finančně nejnáročnější investici v historii skupiny.
Czechoslovak Group navíc rozšiřuje své ambice ve vědě a výzkumu. V současné době chystá projekt výzkumného a vývojového centra v Pardubicích.
A v rámci divize CSG Aerospace, kam patří třeba Strnadovy firmy vyrábějící radary a servisující letadla, vznikla funkce viceprezidenta pro vědu a výzkum, kterou obsadil profesor Bohuslav Přikryl. Nové centrum se bude zabývat civilními i bezpečnostními technologiemi budoucnosti, mezi které mohou patřit například kvantové radary.
Už zmíněná Retia přitom aktuálně dodala do USA neméně zajímavou a již funkční technologii – radary, které vidí skrz zeď. Zatímco česká policie a armáda o ně zájem nemají, budou je využívat státní i federální složky Spojených států.