Navzdory turbulencím ekonomiky se první pětka drží svých pozic železnou silou. Jinak ale žebříček největších českých rodinných firem přinesl několik změn a překvapení. Byznysy přecházely do rukou mladé generace, zakladatelé prodávali a letošek přinesl i skoky o desítky pozic.
První příčku v žebříčku obhájila společnost Czechoslovak Group, zbrojařské impérium vlastněné rodinou Strnadů. V patách se jim stejně jako loni drží stavebniny DEK Kutnarových, ačkoli odstup je letos patrnější.
CSG tentokrát překonalo ostatní firmy v tříletém průměru tržeb, zisku EBITDA i aktuálním počtu zaměstnanců, tedy ve všech třech sledovaných parametrech, které žebříček Forbesu porovnává.
Firma Strnadových loni zaznamenala tržby v přepočtu okolo 42 miliard korun se ziskovostí EBITDA pohybující se nad deseti miliardami. Zejména v tomto ohledu za sebou nechává ostatní rodinné firmy s dramatickým odstupem.
Zbrojařská mašina každým rokem bobtná a její dravý šéf a vlastník Michal Strnad dělá z původně lokálního podniku evropského, ba světového hráče, a tím posiluje i na pozici jedničky v našem žebříčku rodinných firem.
Může překvapit, že na prvním místě žebříčku chybí asi nejslavnější byznysový klan Česka, dědici po miliardáři Petru Kellnerovi. Nedávno vzniklý holding Amalar, v němž vedle Renáty Kellnerové figurují také její tři dcery, nicméně ještě nevstřebal veškerá rodinná aktiva. Rozhodli jsme se tedy holding do našeho žebříčku zařadit až ve chvíli, kdy bude zcela dotvořený a budou definitivně rozdělené role všech příbuzných.
Kdo ještě letos v žebříčku chybí? Loňské pozice číslo 12 a 23, tedy potraviny Hruška rodiny Hruzíkových a strojírenská Meopta Rausnitzových, kteří se shodně rozhodli rodinný byznys prodat. Síť prodejen Hruška koupil za miliardy korun maďarský investiční fond Oriens. Rausnitzovi prodali výrobce optiky Meoptu globálnímu gigantu Carlyle.
Majoritní podíl ve firmě, kterou s rodinou budoval třicet let, prodal letos v lednu i Otakar Jiránek. Jednapadesát procent Country Lifu, řetězce obchodů s biopotravinami a zdravou výživou, od něj koupil strategický partner Fermia, investiční vehikl rodiny Bouškových, majitelů výrobce krmiv Vafo. A tak jsme Country Life v žebříčku ponechali, ovšem už jako firmu dvou rodin.
Jedenáctý přehled rodinného byznysu, který jsme v redakci sestavili, naopak přivítal hned šestnáct nováčků – z nich nejvýše se umístil na 51. příčce ComAp vlastněný hned třemi rodinami, Mertlovými, Málkovými a Procházkovými. Firma patří ke globálním lídrům v oboru nezávislých a záložních zdrojů energie.
A když se na žebříček českých rodinných firem podíváme optikou toho, která je nejziskovější, s absolutní převahou této statistice vévodí firma SCS Software (jinak číslo 88) bratrů Petra a Pavla Šeborových a jejich společníka Martina Českého.
Ti před šestnácti lety pustili do světa počítačovou hru Euro Truck Simulator a dnes díky dvaceti milionům prodaných kopií dosahují tržeb 934 milionů za zisku EBITDA neuvěřitelných 820 milionů (obojí v tříletém průměru).
Při sestavování pořadí nejúspěšnějších rodinných byznysů využívá Forbes propracovanou metodologii. Jako jediný objektivní žebříček rodinných firem v Česku mapuje soukromé společnosti, kde spolu podnikají dvě a více generací jedné rodiny nebo sourozenci a příbuzní.