Počet bankrotů firem v Česku byl loni nejvyšší od roku 2017. Vyhlášeno bylo 742 bankrotů obchodních společností, což bylo o 22 procent více než předloni. Rovněž bylo vyhlášeno 6279 bankrotů podnikatelů, o čtrnáct procent méně než v roce 2020, a 15 443 osobních bankrotů, což je v porovnání s loňským rokem méně o jedenáct procent. Vyplývá to ze statistik společnosti Czech Credit Bureau – CRIF, které firma poskytuje České tiskové kanceláři.
Počet návrhů na bankrot společností vzrostl meziročně o šest procent na 1035. U fyzických osob klesl o patnáct procent na 6342 návrhů. Zároveň bylo podáno 15 607 návrhů na osobní bankrot, rovněž o jedenáct procent méně než v roce 2020.
„V roce 2020 byl i přes výrazný pokles ekonomiky počet bankrotů společností nejnižší od roku 2008, kdy začal platit současný insolvenční zákon. Řada firem, které by zanikly už v průběhu roku 2020, přežívala díky kombinaci státní podpory a skutečnosti, že na sebe větší část roku 2020 nemusely podávat návrh na bankrot bez zbytečného odkladu,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Stejně tak měla účinnost nového insolvenčního zákona vliv i na počet osobních bankrotů, jelikož změna zpřístupnila oddlužení většímu počtu lidí.
„Loňský rok byl poznamenaný nízkou mírou nezaměstnanosti a řadou podpůrných opatření vlády, které zvedly příjmy obyvatel. Závěr roku částečně ovlivnila i akce Milostivé léto, v rámci kterého můžou lidé zaplatit u některých dluhů pouze původní jistinu. Úroky, které často tvoří významnou část dluhu, jim poté budou odpuštěny,“ uvedla Kameníčková.
V letošním roce očekává, že počet firemních bankrotů poroste. Společnostem zdražují vstupy i úvěry, což se projeví především u těch subjektů, které se už nyní nacházejí ve špatné ekonomické kondici, dodala.
Počet bankrotů firem i podnikatelů bývá v prosinci tradičně jeden z nejnižších. Loni v prosinci bylo vyhlášeno 54 bankrotů firem, o patnáct méně než v listopadu. V prosinci bylo také vyhlášeno 437 bankrotů podnikatelů a 1026 osobních bankrotů. Meziměsíčně se snížil počet návrhů na všechny zmíněné druhy bankrotů.
Nejvíce firemních bankrotů bylo loni vyhlášeno v Praze (334), dále v Jihomoravském kraji (84) a v Moravskoslezském kraji (69) a největší meziroční nárůst zaznamenal Pardubický kraj (o 79 procent).
Naopak nejméně jich bylo vyhlášeno ve Zlínském a v Královéhradeckém kraji (shodně 13) a na Vysočině (14). Nejvýraznější pokles bankrotů zaznamenal Královéhradecký kraj (35 procent).
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo loni vyhlášeno v Praze (761) a nejméně v Kraji Vysočina (219). Počet bankrotů podnikatelů meziročně vzrostl pouze v Karlovarském kraji a Praze. Ve zbývajících krajích jejich počet klesl, nejvíce v Pardubickém kraji o 28 procent.
Nejvíce bankrotů osobních bylo v roce 2021 vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (2343) a v Praze (2122), naopak nejméně na Vysočině (474) a Karlovarském kraji (558). Jejich počet se snížil ve všech krajích kromě Karlovarského, kde bylo vyhlášeno o jeden osobní bankrot více než v roce 2020. Nejrychlejším poklesem se pyšní Jihomoravský kraj (o osmnáct procent).