Odchod ikony. Tak se dá bez přehánění nazvat skon jednoho z otců Spider-Mana, Iron Mana, Thora (a celých Avengers), Doktora Strange, X-Menů a řady dalších megapopulárních superhrdinů vydavatelství Marvel Stana Leeho.
Čtěte také: Komiksový bůh v kšiltovce. Kdo stojí za úspěchem marvelovských trháků
Spolutvůrce Marvel univerza, komiksový génius a jedna z nejvýraznějších osobností popkultury 20. a 21. století, v pondělí zemřel v Los Angeles ve věku 95 let.
Stan „The Man“ Lee pomohl z malého komiksového vydavatelství, které se původně jmenovalo Timely Comics (a založil ho v roce 1939 nakladatel Martin Goodman), vybudovat fenomén jménem Marvel. Jeho postavy v 60. letech minulého století přinesly revoluci do tehdejší zažité představy o superhrdinech – nebyli to už klaďasové bez poskvrny, ale komplexní bytosti s chybami, vnitřními démony a taky obyčejnými lidskými starostmi.
Tenhle posun přispěl ke změně vnímání komiksů jako zábavy pro děti a přiblížil je dospělejšímu publiku. Charismatickému Leemu to vyneslo nesmrtelnou slávu na komiksovém nebi a jeho mateřskému Marvelu během posledních skoro šesti desetiletí desítky miliard dolarů: ať už z prodeje komiksů, merchandisingu, či filmů založených na jeho postavách.
Lee sám však možná trochu paradoxně v tomhle stroji na peníze vydělával podstatně skromnější částky a jeho celkový majetek se dnes odhaduje na 50 až 80 milionů dolarů.
Filmy o marvelovských hrdinech – ať už vystupují sólo (Iron Man, Spider-Man, Captain America…), nebo po skupinkách (Avengers, X-Men…) – přitom patří k nejvýdělečnějším hollywoodským blockbusterům. Bez nadsázky. Zatím poslední díl série Avengers z letošního roku s podtitulem Infinity War utržil přes dvě miliardy dolarů a stal se vůbec nejvýdělečnějším superhrdinským filmem všech dob. Na druhém místě za ním jsou The Avengers z roku 2012 s 1,5 miliardy dolarů a na třetím Avengers: The Age of Ultron z roku 2015 a 1,4 miliardy dolarů na kontě.
Jak to, že si jejich tvůrce z těchto peněz pro sebe „urval“ tak málo? Jak Lee řekl v rozhovoru pro Hollywood Reporter v roce 2016, byl prý během své kariéry mnohokrát „byznysově hloupý a málo chamtivý“.
V roce 1998 podepsal v Marvelu smlouvu, která mu měla zajišťovat podíl 10 procent ze zisků filmů a seriálů založených na jeho postavách. Ta však zřejmě moc dobře nefungovala, protože už v roce 2002 Lee Marvel zažaloval za to, že jeho podíly příliš krátí. Spor skončil v roce 2005 dohodou o vyplacení jednorázové sumy 10 milionů dolarů.
Když komiksový gigant v roce 2009 pohltila ještě těžší váha jménem Disney za cenu čtyř miliard dolarů, ani tahle transakce Stanu Leemu žádné bohatství nepřinesla. Je sice pravda, že nakladatelství Marvel dlouhé roky řídil – v roce 1972 převzal po Martinu Goodmanovi vydavatelské křeslo, od konce 90. let držel titul emeritního předsedy společnosti –, nikdy ho však nevlastnil, takže na jeho prodeji nevydělal.
Jako „chairman emeritus“ měl Stan Lee alespoň zajištěný pravidelný roční příjem ve výši jednoho milionu dolarů a zároveň volnější ruce realizovat své vlastní vedlejší projekty. Ty však bohužel na jeho marvelovské úspěchy nenavázaly. Jeho společnost Stan Lee Media, zabývající se tvorbou digitálního obsahu, zkrachovala v roce 2000.
Jeho další podnikatelský počin, firma POW! Entertainment, již založil roku 2001 ve svých téměř 80 letech, se stala centrem pozornosti médií letos, když ji Stan Lee zažaloval za podvod, který ho měl připravit o exkluzivní právo užívat jeho identitu. Lee požadoval náhradu ve výši jedné miliardy dolarů, po několika měsících však žalobu stáhl.
Ač Leemu jeho podnikatelské projekty zdaleka nevycházely podle představ, vždycky se tahle superhrdinská legenda mohla spolehnout na svou vlastní značku, která s lety neztratila lesk, spíš naopak: za jeho autogram byste v roce 2010 dali 50 dolarů, v roce 2016 už 100 dolarů, a před pár měsíci dokonce 130 dolarů.
Čím to? Za tuhle neutuchající popularitu vděčil pětadevadesátiletý veterán jak slavné minulosti, tak řekněme svým hereckým schopnostem.
Jeho zábavná filmová camea, která si střihl mimo jiné ve 35 marvelovských filmech, a dokonce i v letošním animáku Teen Titans Go! To the Movies s postavičkami z pera konkurenčního DC Comics, jsou naprosto legendární a dostala Stana Leeho do povědomí komiksových fanoušků o několik generací mladších.
Bude nám v nich chybět. R. I. P., Stan Lee.