Dopravní prostředek, který je rychlejší než letadlo, levnější než vlak, funguje za každého počasí a nevypouští žádné emise? Přesně tak si Elon Musk a jeho tým představují tzv. Hypersmyčku, ultrarychlou potrubní poštu, ve které byste mohli cestovat z Los Angeles do San Francisca. Elon Musk a jeho lidé z Hyperloop Technologies ale nejsou jediní, kdo vymýšlejí radikální dopravní projekty. V tomto článku se dočtete o několika ostatních projektech, které jsou na pořadu dne. A i o jednom z minulosti.
Muskova Hypersmyčka
SKYTRAN
Skytran je projekt inspirovaný 40 let starým vysokorychlostním systémem osobní přepravy v Morgantownu v Západní Virginii. Je to kapsle, do které se vejdou dvě osoby a která se pohybuje na magnetickém polštáři. První testy by měly začít letos v Tel Avivu s tím, že rozsáhlejší dopravní síť by se měla vybudovat do konce roku 2016. Cena lístku by měla být levnější, než cena jízdenky na autobus, o čemž však pochybujeme.
LÉTAJÍCÍ AUTOMOBIL TERRAFUGIA
Je rok 2015 a stále neexistují létající auta… Tuhle mezeru se naštěstí snaží zaplnit firma Terrafugia, která by chtěla nabídnout možnost cestovat jako Marty McFly z filmu Návrat do budoucnosti. Jejich létající auto již úspěšně absolvovalo testovací lety a první dodávky jsou plánovány na rok 2016. Přes mnoho nedokončených projektů doufáme, že i my si jednou budeme moct doletět do práce vlastním létajícím vozem.
PROJEKT HARP
Už Jules Verne si ve svých románech představoval dopravu do vesmíru tak, že by se astronauti vystřelovali z atmosféry gigantickým kanónem. V 60. letech 20. století se o něco podobného pokoušely americké a kanadské vesmírné agentury. Vyvíjený kanón měl vystřelovat satelity na oběžnou dráhu kolem Země. Přes finanční a politické problémy to projekt dotáhl až do testovací fáze – střely podařilo vystřelit do výšky skoro 180 km – než byl projekt finálně zastaven v roce 1967.