Švýcarská centrální banka chce prosadit změny, které by spočívaly ve zpřísnění pravidel regulace kapitálu bank. Uvedla to v úterý ve výroční zprávě za loňský rok. Záměr zdůvodňuje ságou kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, která se loni dostala do tak vážných problémů, že ji po dohodě s vládou a dalšími státními institucemi musela převzít konkurenční UBS, jinak by ji zřejmě čekal bankrot.
Švýcarsko podle centrální banky potřebuje pravidla, která už budou brát v potaz, že z UBS je nyní finanční ústav, jehož význam pro globální finanční architekturu se po loňském převzetí Credit Suisse ještě zvýšil.
Od událostí, které otřásly švýcarským bankovním sektorem, právě v úterý uplynul rok. Tržní hodnota UBS překročila sto miliard dolarů (2,3 bilionu korun), což je sice pořád méně, než jaká je tržní hodnota největších bank světa, na druhou stranu je to ale nejvíce za téměř šestnáct let a představuje to pro UBS určitý milník, uvedla agentura Bloomberg.
Kdysi nedotknutelný švýcarský bankovní sektor, ceněný pro naprostou mlčenlivost ohledně svých obchodních vztahů s klienty, se začal měnit už před lety. Na švýcarské banky začaly tlačit mezinárodní instituce, které se snaží bojovat s praním špinavých peněz a s daňovými úniky. Po globální finanční krizi z let 2007 až 2009 se úřady ve Spojených státech zaměřily na UBS a kvůli daním se začaly dožadovat zpřístupnění dat o amerických klientech.
Švýcarská centrální banka ve výroční zprávě také uvádí, že bude přijímat některé formy úvěrů jako zástavu od bank požadujících v případě nouzové situace okamžitý přístup k hotovosti. To je významný krok, jehož cílem je zajistit, aby bankám v krizi nedošla hotovost. SNB loni uvedla, že právě nedostatek odpovídajícího zajištění urychlil kolaps banky Credit Suisse.
UBS je v globálním měřítku už léta klíčovým správcem majetku a převzetím Credit Suisse si tuto pozici ještě upevnila. Objem klientských aktiv ve správě se jí loni po převzetí menšího rivala přes noc zvýšil zhruba o pětinu a dostal se na 3,4 bilionu dolarů (79,2 bilionu korun). Tím se přiblížila americké bance Morgan Stanley, která má ve správě aktiva klientů zhruba za pět bilionů dolarů.