Měnový výbor švýcarské centrální banky zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta. To je nejvyšší úroveň od října 2008. SNB se zvyšováním nákladů na úvěry snaží zpomalit vysokou inflaci a banka rovněž ve čtvrtečním prohlášení naznačila možný další růst úroků.
Rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Čtvrteční zvýšení bylo již páté za sebou od loňského roku, kdy SNB zahájila cyklus zvyšování úrokových sazeb.
Centrální banka v prohlášení uvedla, že dále zpřísňuje svoji měnovou politiku kvůli zmírnění inflačních tlaků. „Nelze vyloučit, že k zajištění cenové stability ve střednědobém horizontu bude nutné další zvýšení úrokové sazby SNB,“ uvádí se v prohlášení.
SNB rovněž uvedla, že zůstává připravena intervenovat na měnových trzích, aby udržela cenovou stabilitu. Tu definuje jako míru inflace v rozmezí nula až dvě procenta.
V posledních dvanácti měsících se SNB přeorientovala z boje proti vysoké hodnotě švýcarského franku na boj proti růstu spotřebitelských cen. SNB prodávala zahraniční měny, aby podpořila kurz švýcarského franku, jehož posílení zlevnilo dovoz.
Inflace ve Švýcarsku v květnu činila 2,2 procenta. Podle mezinárodních standardů je inflace nízká, avšak od loňského února zůstává nad cílem SNB udržet ji v rozmezí nula až dvě procenta. Očekává se, že v letošním roce dále přispěje k cenovým tlakům zvyšování nájemného.
Evropská centrální banka v polovině měsíce zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta. O zvýšení úroků rozhodla poosmé za sebou a naznačila možnost dalšího zpřísnění měnové politiky, kterým se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli.
Americká centrální banka (Fed) tento měsíc nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí pět až 5,25 procenta. Přerušila tak sérii deseti zvýšení úrokových sazeb za sebou. Ve výhledu Fed naznačil, že do konce letošního roku se úroky pravděpodobně zvýší ještě o půl procentního bodu.
Inflace ve Švýcarsku je ve srovnání s eurozónou a USA nízká. V eurozóně se v květnu inflace snížila na 6,1 procenta z dubnových sedmi procent. V USA klesla na čtyři procenta z dubnových 4,9 procenta.