Vypadá to jako šperk. A taky to je šperk. Ale jenom částečně. Je to totiž taky chytré zařízení napojené na váš telefon a dovedně ukryté v třpytivém klenotu. Tenhle elegantní prsten měří například vaši spánkovou aktivitu nebo spálené kalorie.

Teď si asi říkáte, že něco podobného jste četli asi tak stokrát. Jenže vtip je v jednom důležitém detailu, který tenhle výrobek odlišuje od ostatních: celá věc běží bez baterie. Šperk je sám o sobě malá solární elektrárna. Je to krystal vybroušený tak, aby zachytával světlo. Těsně pod jeho povrchem se nacházejí drobné fotovoltaické panely. Patnáct minut denně přímého slunečního světla nebo silného umělého osvětlení stačí, aby vše fungovalo, jak má.

naramek done

A teď druhá pozoruhodnost. Nevynalezli to v Silicon Valley, i když se v poslední době spousta technologických firem zabývá tím, jak v chytrých zařízeních prodloužit životnost baterie. Přišel s tím výrobce broušeného křišťálu Swarovski ve spolupráci s firmou Misfit, která vyrábí „wearables“, tedy tzv. nositelnou elektroniku. „Klasické technologické firmy přemýšlejí jako muži. Kdežto my se zaměřujeme na ženy a taky víme, co chtějí,“ řekla Forbesu viceprezidentka pro marketing Swarovského Joan Ng. „Nikdo nám nechtěl věřit, že jsme tuto technologii vyvinuli my.“

Chytré šperky od Swarovského se mají objevit na trhu už v březnu. Centrální krystal se bude vyrábět ve dvou variantách – čirý s baterií, která vydrží až osm měsíců, a modrý se slunečními panely. Náramky s tím čirým se dají objednat už teď na stránkách Misfitu a taky u české Alzy s poznámkou, že zatím není jasné, kolik budou stát. Mělo by jít o rozpětí mezi 169 a 249 dolary. Kámen se přitom dá z náramku vyjmout a vložit do dalších šperků k tomu určených. Třeba náhrdelníku.

nahrdelniky done

Cesta k vynálezu vedla přes hodinky se světelnou diodou, ve kterých chtěl Swarovski původně zlepšit baterii – než přišel na to, že ji vůbec nepotřebuje. Se solární energií experimentuje taky Apple, zatím ale s ničím konkrétním v tomto směru nepřišel. Klenotníci tady nastavili vysokou laťku a další výrobci chytrých zařízení se je budou snažit nejspíš napodobit. Swarovski ale s nikým jiným než s Misfitem zatím spolupracovat nechce. „Jsme spokojení s tím, co máme. Asi jsme nalákali spoustu dalších firem. Ale chceme jít vpřed dětskými krůčky, nikam nespěcháme,“ vzkazuje Joan Ng.


Čtěte také:

Google má Spota. Podívejte se, co dokáže nejmilejší robopes na světě

Nejlepší chytré hodinky jsou Pebble Steel.  Aspoň prozatím