Jaká je budoucnost tabáku? Jak dopadají regulace tabákového byznysu na trh i státní rozpočet? Jak se bránit rostoucí spotřebě mezi mladistvými? O tom, jak se celý sektor adaptuje na nové výzvy a příležitosti, v nejnovějším díle Forbes BrandVoice podcastu diskutují generální ředitel British American Tobacco pro Česko a Slovensko, Štěpán Michlíček, spolu s hlavním ekonomem BHS, Štěpánem Křečkem.

Štěpán Michlíček stojí v čele jedné z nejvýznamnějších tabákových společností na trhu a dobře ví, co znamená přizpůsobovat se měnícím se očekáváním spotřebitelů i zpřísňujícím regulacím. A stejně jako celé odvětví, i on vidí budoucnost tabákového průmyslu v zásadní transformaci. „Lidé stále častěji volí alternativy ke klasickým cigaretám, což nám ukazuje jasný směr,“ říká.

Podle Štěpána Křečka hrají právě regulace a jejich dopady na podnikání i státní rozpočet čím dál větší roli. „Stát se z tabákových daní dlouhodobě financuje, takže každá změna se promítne do státních příjmů,“ vysvětluje.

Tématem podcastu byla i cena cigaret, přeshraniční prodeje a riziko návratu ke klasickým cigaretám v případě přísnějších regulací nebo jak se tabákový průmysl staví k rostoucí spotřebě u mladistvých.

„Pro nás je naprosto zásadní, aby mladiství k těmto produktům neměli přístup,“ říká Michlíček s tím, že BAT aktivně podporuje iniciativy směřující k omezení dostupnosti pro nezletilé. „Je důležité, aby produkty mladé lidi nenabádaly lákavými obaly s jednorožci nebo příchutěmi, jako je Coca-Cola a podobně. Nesmíme se bát jít na horní hranice sankcí a pokut,“ dodává.

Proč roste spotřeba alternativ tabákových produktů? Přinese více regulací skutečné snížení spotřeby? A jak vypadá „ideální regulace“ očima těch, kteří jí čelí každý den? Odpovědi na tyto i jiné otázky se dozvíte v našem podcastu.