Odkazuje na nadčasovost Ještědu a evokovat má přistávající UFO. Však právě sci-fi bylo pro designérku Annu Marešovou inspirací při tvorbě návrhu nové lanovky na vrchol nad Libercem.
Tamní zastupitelé se ještě v prosinci rozhodovali mezi dvěma variantami, které se lišily v detailech. Nakonec zvítězila ta s organickou vlnitou linií podlahy a střechy. Návštěvu z jiných dimenzí má připomínat speciálním osvětlením ve spodní části lanovky.
Podle předběžné ekonomické analýzy z loňského roku vyjde vybudování nové lanovky od 360 do 440 milionů korun. Ročně by mohla přepravit až půl milionu cestujících. Původní kabinová lanovka, která jezdila na Ještěd až do tragické nehody v roce 2021, jich vyvezla o čtvrt milionu méně.
Ilustrace Anna Marešová
Ilustrace Anna Marešová
Ilustrace Anna Marešová
Ilustrace Anna Marešová
„Inspirovala nás ikonická architektura budovy hotelu a vysílače Ještěd. Naše lanovka je minimalistická, praktická a technologicky vyspělá. Navrhli jsme do ní i malý průhled v podlaze, a právě díky němu nás napadl jemný, hravý detail se světlem, který odkazuje na české sci-fi z šedesátých a sedmdesátých let. Třeba film Zítra vstanu a opařím se čajem s úžasnou výpravou od výtvarníka Theodora Pištěka,“ vysvětluje designérka Anna Marešová.
Velkokapacitní kabina, takzvaná tramvaj s maximální kapacitou do sto lidí, bude zavěšená na dvou lanech. Nad ještědskou strání by se měla vznášet zhruba za pět let.
Ilustrace Anna Marešová
Ilustrace Anna Marešová
Ilustrace Anna Marešová
Ilustrace Anna Marešová
Původně chtěla jít Kancelář architektury města v realizaci lanovky cestou desing and build, tedy vyprojektuj a postav. Teď prosazuje klasický typ veřejné soutěže, kdy nejdříve hledá projektanta, který zpracuje dokumentaci. Tím vznikne i prostor pro další jednání o možných spoluinvestorech a partnerech stavby.