Bok po boku sedí v trendy manhattanské kavárně a odškrtávají ze seznamu kryptoměny, které podle nich zkrachují. „Zcash teď vychází na 66 dolarů, za dva roky ale bude mít nulovou hodnotu,“ hodnotí Kyle Samani, který společně s Tusharem Jainem stojí za kryptoměnovou investiční společností Multicoin.

Tohle devětadvacetileté duo spravuje kryptohedgeový fond ve výši 100 milionů dolarů z kanceláře v texaském Austinu s výhledem na město a jezero Lady Bird. Podporují je venture investoři jako Marc Andreessen a Fred Wilson z Union Square Ventures. Multicoin přitom koncentruje své sázky – jak dlouhodobé, tak krátkodobé – v 11 veřejně obchodovaných kryptoměnách, přičemž zároveň vlastní podíly ve 20 kryptostartupech.

Na trhu, na kterém je zveřejňování informací nepovinné a momentální trendy hrají velkou roli při určování cen, je tahle dvojice úspěšná právě díky crowdsourcovanému výzkumu a analýze dat, která nekompromisně zpochybňuje.

„V kryptokomunitě je spousta věcí svatých, pořád vám budou říkat, tomu věřte, věřte navždy, ale my nikdy nebereme to, co se říká, jako samozřejmost nebo tak, že se jedná o pravdivá a přesná data,“ vysvětluje Samani. Právě tento skeptický přístup z nich udělal jedničky na kryptoměnovém trhu.

Jain se narodil v Indii, vyrostl v Queensu a jeho rodiče vedli obchod s oblečením na manhattanské Lower East Side. Samani naopak vyrostl v dobré austinské čtvrti. Potkali se v roce 2008 na New York University. Studovali finance a i přes rozdílné povahy se stali nejlepšími přáteli – zatímco Samani umí být trochu kontroverzní a agresivní, Jain si zachovává klid a je rezervovaný.

Tushar Jain v kanceláři Multicoinu v texaském Austinu. Foto: Jeff Wilson pro Forbes.com

Po ukončení univerzity v roce 2012 začali společně pracovat v lékařské společnosti Samaniho otce, z té ale odešli, aby se mohli věnovat vlastním startupům. Samani vytvářel pro Google aplikace k nepříliš úspěšnému projektu brýlí Google Glass, které měly fungovat jako všudypřítomný počítač, a Jain zase rozjel startup, jenž lékařům pomáhal shánět pacienty na klinické studie.

V polovině roku 2016 se oba ponořili do studia blockchainu a o rok později během boomu kryptoměn spojili síly a založili Multicoin. Od andělských investorů okamžitě vybrali 2,5 milionu dolarů a jejich nulové portfolio se na konci roku zdvojnásobilo.

Kromě svého silného vlivu na sociálních sítích – Samani má přibližně 36 tisíc followerů na Twitteru – začali publikovat také dlouhé technické eseje. Jedna z nich například ukazuje, jak jsou určité kryptoměny vytvořeny jen za účelem nákupu produktu, který za to ale ve skutečnosti nestojí. „Jako zpětnou vazbu pak od lidí dostáváme tisícislovné eseje,“ pochvaluje si Jain zasvěcené reakce, které jejich příspěvky vyvolávají.

Blogové příspěvky Multicoinu pak mimo jiné fungují jako tahák a reklama pro nové investory a podnikatele, kteří hledají finanční prostředky. Do července roku 2018 Multicoin získal dohromady 70 milionů dolarů od Davida Sackse (člena takzvané PayPal Mafie), Wilsona a dalších investorů. A to i přesto, že to byl rok pro kryptoměny náročný, kdy bitcoin spadl o 74 procent a ztráty Multicoinu činily 33 procent.

Kyle Samani v kanceláři Multicoinu v texaském Austinu. Foto: Jeff Wilson pro Forbes.com

O rok později v dubnu Multicoin učinil jednu ze svých nejodvážnějších sázek – téměř 15 procent svých finančních prostředků vsadil na Binance, jednu z největších kryptoměnových burz na světě, které se spousta investorů bála – její CEO Čao Čchang-pcheng se totiž vyhýbal regulačnímu dohledu a obcházel americké zákony.

Na zakladatele Multicoinu přesto zapůsobily inovace Binance, které zahrnovaly například decentralizovanou výměnu provozovanou přímo uživatelem. Asijská firma navíc velmi rychle získala podíl na trhu, a když v roce 2019 oznámila, že bude směna probíhat v souladu s americkými zákony, vzrostla hodnota její mince Binance coin na 40 dolarů, což pro Multicoin představovalo osminásobný zisk.

Jain a Samani jsou opravdoví bitcoinoví dravci, pečlivě sledují účty, které drží tisíc a více bitcoinů v hodnotě devíti milionů dolarů, a tento faktor, kombinovaný s blížícím se květnovým štěpením bitcoinu – hodnota určitého počtu nových bitcoinů se automaticky sníží o 50 procent – Jaina a Samaniho přesvědčil, aby koupili opce bitcoinu.

Kromě svých sázek na kryptoměnu Multicoin investuje přímo do startupů, jako je Helium ze San Franciska, jež stojí za internetovým hotspotem za 495 dolarů. Ten umožňuje majitelům domů sdílet internetový přístup s ostatními v okolí. Například společnost Lime si využíváním Helia udržela přehled o svých mobilních skútrech, aniž by musela platit poplatky za wi-fi společnosti Verizon.

„Očekáváme více než desetinásobnou návratnost,“ říká Jain, přičemž právě blogový příspěvek Samaniho vedl k jejich seznámení s generálním ředitelem Helia.

Zatím jediným fuckupem Multicoinu byla jeho investice do EOS, tokenu vytvořeného startupem Block.one, který při ICO vybral čtyři miliardy dolarů. I když Multicoin investoval do EOS poté, co zpracoval a publikoval analýzu o 31 stranách, hodnota tokenu se z původních necelých 12 dolarů propadla na čtyři dolary.

„Zpětně bych si přál, abychom si s jádrem EOS týmu vytvořili lepší vztah, lépe porozuměli jejich vizi a tomu, jak se chtějí dále rozvíjet a škálovat,“ říká Samani, který na gauči v kavárně zní jako investor, jenž se zmýlil ve svém manažerském úsudku.

Pokud je tady ale nějaká přetrvávající lekce ze tří let v zákopech kryptoměnového byznysu, je to podle téhle dvojice to, že v něm není žádný prostor pro pasivní investování do digitálních aktiv. „Kryptotrhy jsou nejméně efektivní trhy, jaké jsem ve svém životě viděl, a to znamená, že na nich zazáříte právě aktivním managementem,“ uzavírá Samani.