Americký technologický vizionář Eric Schmidt, který patří mezi stovku nejbohatších lidí světa, v tichosti založil startup, jehož cílem je „sblížit lidi, zjednodušit komunikaci a zvýšit jejich aktivitu na sítích“ prostřednictvím umělé inteligence.

Bývalý generální ředitel Googlu strávil několik posledních měsíců prací na AI projektu, jehož cílem je využít rychle se rozvíjejícího prostředí pro tvorbu videí s umělou inteligencí.

Startup, o němž se doposud nikde nepsalo, byl založen v loňském roce pod názvem „Hooglee“, jak uvádějí zdroje obeznámené s jeho vývojem a obchodní materiály, které Forbes prostudoval. Projekt je aktuálně financován a spravován Schmidtovou rodinnou kanceláří Hillspire.

Americký miliardář si při pohledu na umělou inteligenci občas hodně protiřečí. Na jedné straně tvrdí, že může „zdvojnásobit produktivitu všech lidí“, ale zároveň tyto systémy popisuje jako „jaderné zbraně jiného druhu“.

Loni v prosinci dokonce vyjádřil názor, že se umělá inteligence může stát natolik sofistikovanou, že „budeme muset vážně přemýšlet o jejím odpojení“.

Několik měsíců předtím však Schmidt s hrstkou spolupracovníků v tichosti založil společnost Hooglee, která své poslání obecně popisuje jako „demokratizaci tvorby videa pomocí umělé inteligence“.

Webové stránky firmy, které momentálně tvoří pouze úvodní stránka, na níž není uvedeno jméno Schmidta ani nikoho z jeho zaměstnanců, tvrdí, že projekt „přináší inovativní řešení, která sbližují lidi, zjednodušují komunikaci a zvyšují jejich aktivitu na sítích“. Schmidt se k tomu odmítl vyjádřit.

Do čela vznikajícího projektu miliardář povolal svého dlouholetého spolupracovníka Sebastiana Thruna, technologického veterána, který spoluzakládal továrnu Google Moonshot a jednotku autonomních vozů Waymo.

Thrun také vytvořil dnes již neexistující leteckou společnost Kittyhawk a v současné době řídí Schmidtův tajný startup zaměřený na vojenské drony Project Eagle, o němž Forbes poprvé informoval v loňském roce.

info Foto Olivier Bergeron/Unsplash
Zvládne Schmidtova nová platforma konkurovat TikToku?

Mezi dalšími zaměstnanci Hooglee jsou bývalí vědci z laboratoře generativní umělé inteligence Meta Platforms a také bývalý generální poradce společnosti Kittyhawk, jak vyplývá z dokumentů o založení firmy a veřejných příspěvků, které tyto osoby spojují s Hooglee a Schmidtem.

Loni v říjnu napsal bývalý vědecký pracovník Mety Bichen Wu na LinkedIn, že on a tým z jeho startupu Centropy „spojí své síly s legendárním Ericem Schmidtem, aby se pustili do nového dobrodružství!“.

Profil jednoho z bývalých inženýrů společnosti Centropy na Google Scholar také uvádí ověřenou e-mailovou adresu @hooglee.com. Thrun ani Wu na žádosti Forbesu o komentář nereagovali.

Hooglee je zřejmě prvním projektem umělé inteligence, který bývalý šéf Googlu osobně inkuboval poté, co investoval do řady společností zabývajících se AI, jako je Anthropic nebo startup pro kvantové výpočty SandboxAQ.

Schmidt, jehož majetek Forbes odhaduje na více než dvacet miliard dolarů, financoval také grantový program společnosti OpenAI a neziskovou organizaci zaměřenou na vědu o AI s názvem FutureHouse.

Přihlášky ochranných známek, které podal Thrun jménem Hooglee v září loňského roku, popisují produkt firmy jako software pro tvorbu videí pomocí AI a platformu pro sociální sítě.

Webové stránky společnosti také naznačují sociální prvek a uvádějí, že doufají, že „změní způsob, jakým se lidé spojují prostřednictvím síly umělé inteligence a videí“.

Zdroj obeznámený s Hooglee prozradil Forbesu, že někteří Schmidtovi zaměstnanci o projektu hovořili jako o alternativě TikToku, i když není jasné, jak by tento produkt konkuroval jedné z nejpopulárnějších sociálních platforem na světě.

Schmidt kdysi uvedl, že zvažoval koupi TikToku.

Schmidt, který se více než deset let podílel na řízení společnosti Google, kdysi uvedl, že zvažoval koupi TikToku s ohledem na zákon „divest or ban“, který by mohl v příštích několika týdnech vést k zákazu platformy v USA.

Ještě tedy uvidíme, jak se Hooglee odliší od současných konkurentů, jako je Runway, který v roce 2022 vydal svůj první generátor pro převod textu na video, a Sora od OpenAI, jenž byl loni v únoru spuštěn v beta verzi a nedávno se stal veřejně dostupným.

Mateřská společnost TikToku ByteDance loni debutovala s aplikací pro generování videí s umělou inteligencí pro čínské uživatele, nazvanou Jimeng AI. Podobné produkty v posledních měsících představily také Meta, Google a Adobe.

Navzdory vzniku svého nejnovějšího projektu Schmidt loni varoval před možnými škodami, které moderní technologie mohou způsobit.

Na jednání u kulatého stolu, které v březnu 2024 uspořádal Institut globální politiky, miliardář vyzval průmysl, aby se více zabýval vážnou problematikou takzvaných deepfakes, falešných videí a obrázků skutečných osob, vytvořených umělou inteligencí.

„Když jsem vedl YouTube, přišel jsem na opravdu důležitou věc, a to je, že nikoho nezajímá, když něco napíšete, ale video může způsobit, že se lidé navzájem pozabíjejí,“ upozornil Schmidt.

V následném článku o dezinformacích pro MIT Technology Review miliardář naznačil, že šíření deepfakes by mohly zabránit AI systémy detekce a řešení v podobě vodoznaků. Není ale jasné, zda právě Hooglee bude některá z těchto ochranných opatření používat.