Začínáme tam, kde běžné mapy končí. Přesně tak by mohl znít marketingový slogan geoinformatického startupu Intellmaps. A že by v takovém sloganu nešlo o prázdná slova, potvrzuje čerstvé přijetí firmy do prestižního kosmického inkubátoru Evropské vesmírné agentury (ESA).

Umístění v inkubátoru je nezpochybnitelným puncem kvality. Zároveň skýtá příležitost k využití finančních prostředků na plánovaný vývoj, mentoring s předními odborníky nejen z kosmických technologií a vůbec přístup k celému ekosystému inkubátoru.

„Ze strany ESA cítíme opravdový zájem a ochotu pomáhat nám, starat se o nás,“ chválí za celý zhruba desetičlenný tým majitel startupu Ladislav Čapek.

Vše je povzbudivé tím spíš, že si startup pro tvorbu interaktivních mapových aplikací pro svůj rozjezd vybral tu nejhorší možnou dobu. S mapami sice umí Čapek zacílit velmi přesně, s načasováním vzniku Intellmaps se ale tak docela netrefil. Sotva byla firma loni v březnu uvedena do pohybu, už byla pandemií znehybněna, ostatně jako celý svět.

Zastavilo se i mapování světa. Právě na něj přitom Intellmaps vsadila, především na mapování prostor budov a s ním spojenou vnitřní navigaci. „Venku vám s orientací pomůže dejme tomu navigační systém Galileo, který spadá právě pod ESA, ale při vstupu do indoor prostředí ztratíte signál a orientace tím pádem není možná,“ vysvětluje Čapek.

info Ladislav Čapek Photo by Jan Schejbal Prague 12.5.2021 www.jan-schejbal.cz

Šestačtyřicetiletý muž rozhodně ví, o čem mluví. Je považován za tuzemského průkopníka geoinformatiky, jednu z jejích vůdčích postav. Už jako dítě miloval mapy a tuhle lásku přetavil do byznysu. A má za sebou také bohatou profesní minulost.

Absolvent ČVUT studoval 3D geoinformační systémy v Dánsku a na Káhirské univerzitě. Po pobytu ve Spojených státech a návratu do vlasti pracoval několik let v korporaci, následně založil společnost Geosense a s ní se dostal do USA znovu – rovnou do Silicon Valley, globální technologické Mekky.

I díky investici od KKCG, společnosti miliardáře Karla Komárka, prožila Geosense v Americe velkou jízdu a skrz různé projekty se jí podařilo proniknout do 150 měst. Čapek poté podíl ve firmě prodal a po několikaměsíčním soukromém tripu po Asii a dalším působení v korporaci se vrhl do dobrodružství jménem Intellmaps.

Asií se podnikatel toulal coby baťůžkář a na specifický baťůžek dojde i v souvislosti s Intellmaps. To však poněkud předbíháme. Nyní jsme na samém startu startupu, tedy těsně před koronakrizí.

„Ještě jsme stihli udělat velký projekt pro Sazku,“ vzpomíná Čapek na loňský nadějný začátek. „Spočíval v takzvané Location Intelligence, v podstatě ve zmapování obchodního potenciálu tisíců poboček Sazky s vyznačením atraktorů v okolí, zachycením toho, jak to v jednotlivých místech žije, a podobně.“

Sázka na Sazku byla zjevně dobrá volba, jelikož přinesla oboustrannou spokojenost. Jenže pak spolu s koronavirem padl na Čapkův byznys temný stín. Ten nyní patrně ustupuje a Intellmaps neskrývá kurážné ambice.

Nabízí projekty podobné těm realizovaných se Sazkou, které mohou využít různé franšízy. Kromě toho digitalizuje mapy pro města a obce, ať už jde o vodovody, veřejná osvětlení, přehledy pozemků či další agendu plynoucí ze zákona, k jejímuž zjištění už nebude třeba úmorného hledání v tlustých šanonech.

„Vše jde přitom posunout ještě dál. Spolupracujeme mimo jiné s Tišnovem, kde dnes můžete prostřednictvím našeho systému augmentované reality vidět informace o bodech v okolí nebo porovnat současnou a historickou fasádu domu. Do budoucna pak může údržbář po výměně koše na hřišti spravit sedačku ve čtvrté řadě kina, postarat se o nefunkční umyvadlo ve 3.B a tak dál. Přechody z outdoor do indoor prostředí mu bude ulehčovat naše navigace,“ líčí Čapek.

Foto Intellmaps

Tím se dostáváme k hlavními pilíři byznysu. A k důvodu, proč po Intellmaps sáhl kosmický inkubátor a proč si ESA myslí, že kápla na esa. Zatímco totiž venkovní prostory jsou díky stávajícím systémům dopodrobna zmapovány, o těch vnitřních totéž neplatí.

Ukázkovým projektem je v tomto smyslu poliklinika na pražském Proseku. Instituce má více než pět set místností a vedení řešilo, jak v nich spravovat veškeré vybavení, evidenci jednotlivých nájemců i končících revizí zařízení. Sdílená intuitivní aplikace Intellmaps problém jednoduše vyřešila, navíc může sloužit k orientaci zaměstnanců a případně i pacientů.

A možnosti pořád nejsou vyčerpány. Majitelé nebo správci budov, kteří si Intellmaps najmou, mohou díky aplikaci budovu doslova „diagnostikovat“.

„Jedním klikem na konkrétní okno v budově mohou třeba zjistit, kdy bylo naposledy umyto, a je-li třeba, objednat čistění. Můžeme jít do absolutních detailů, takže variant využití je nepřeberné množství,“ říká Ladislav Čapek.

Stejný muž zkoušel uskutečnit podobný nápad už před pár lety, získávání dat ovšem bylo nesmírně náročné, a tedy i nákladné a myšlenka kvůli tomu zkrachovala. To však změnilo raketové tempo technologického vývoje.

V budově zdigitalizujeme mračna bodů a zákazník má díky tomu o objektu dokonalý přehled.

Nejvýraznější stvrzení pokroku přijde v červnu, kdy se Intellmaps stane jako první v Česku i na Slovensku majitelem laserového scanneru za několik milionů korun.

„V podobě baťůžku na záda, který nositele lokalizuje s centimetrovou přesností, má kameru zabírající 360 stupňů, dva laser scany a tak dál,“ popisuje Čapek. „S batůžkem se projdeme po budově a zdigitalizuje mračna bodů ve 2D nebo ve 3D podle požadavků zákazníka. Ten má pak o objektu dokonalý přehled.“

O startupu s námi Ladislav Čapek mluví na balkoně s podmanivým výhledem na metropoli. Především je z něj vidět hustou městskou zástavbu, jedna střecha budovy je nalepena na druhou. Při představě, že pod každou střechou mohou sedět zájemci o služby Intellmaps, není třeba byznysový potenciál startupu obšírně rozebírat.