Když si rozkliknete seznam rekordů a prvenství LeBrona Jamese, je to docela dlouhé čtení. Devětatřicetiletý basketbalista za svou dosavadní kariéru nastřílel nejvíce bodů v historii NBA, většiny milníků dosáhl jako nejmladší hráč vůbec, a když v červnu 2022 odhadl americký Forbes jeho majetek na miliardu dolarů, stal se prvním aktivním sportovcem, který se mezi dolarové miliardáře dostal.

Teď si připisuje další prvenství – ale nutno dodat, že skrze svého syna Bronnyho. Spolu se stanou vůbec prvním dvougeneračním duem, které se ve stejné sezoně objeví na soupisce NBA. Navíc ve stejném týmu: Bronnyho Jamese si v letošním draftu vybrali na 55. pozici Los Angeles Lakers.

Zřejmě si tím pojistili i LeBronovo setrvání v nadcházející sezoně, jeho už dvaadvacáté v nejlepší basketbalové lize světa. Ačkoli nevyužil hráčské opce na prodloužení dosavadní smlouvy za 51,4 milionu dolarů na příští rok, očekává se, že s Lakers podepíše smlouvu novou – a pravděpodobně nižší, aby mělo vedení klubu větší prostor pod platovým stropem pro shánění posil.

Před draftem se spekulovalo, že po Bronnym, jehož celé jméno zní LeBron James Jr., sáhne některý z týmů jen proto, aby spolu s ním přetáhl i LeBrona staršího. Navíc má duo otec a syn Jamesovi také ohromný marketingový potenciál, který by snad každému týmu v lize zajistil vyprodané zápasy.

Jenže Bronny se na přípravném kempu před draftem předvedl jen dvěma týmům: Phoenix Suns a právě Lakers. Pravděpodobně tak byla jeho cesta do Los Angeles už předem naplánovaná. Ostatně nebýt slavného otce, možná by si Bronnyho v draftu nakonec nikdo nevybral. Ačkoli jeho působení na střední škole vykazovalo určitý potenciál, po přestupu do univerzitního týmu USC Trojans očekávání uvadlo.

Nejprve měl během tréninku srdeční zástavu, po níž se vrátil k basketbalu až po půl roce, a pak se v univerzitní lize příliš neprosazoval. V základní sestavě se objevil jen šestkrát a v průměru dosahoval pěti bodů na zápas s úspěšností střelby pod čtyřicet procent. „V běžném draftu s běžným jménem by se do první šedesátky nevešel,“ komentoval Bronnyho výkony analytik ESPN Fran Fraschilla.

Ale na „kdyby“ se v NBA nehraje. A i když není Bronny James zdaleka nejtalentovanější mladík letošního poměrně slabého draftu, minimálně z byznysové stránky má rozhodně dobře nakročeno.

Ještě před vstupem do NBA podepsal několik zajímavých kontraktů spadajících pod takzvané NIL deals – „name, image and likeness“ označuje smlouvy s firmami, dostupné univerzitním hráčům, kteří jinak nedostávají mzdu.

Bronny už v roce 2022 podepsal spolupráci s Beats Electronics, Nike nebo značkou sportovního spodního prádla PSD Underwear. Podle odhadů si na smlouvách se značkami vydělal zhruba pět milionů dolarů. K tomu připočítejte osm milionů sledujících na Instagramu a 5,4 milionu na TikToku a vyjde vám, že devatenáctiletý basketbalista vlivem neodpovídá běžnému hráči, kterého týmy draftují v druhém kole.

Vrásky na čele tak Bronnymu nebude dělat výše platu, dosažitelná z pozice druhého kola draftu.

Pravděpodobně uzavře s Lakers kontrakt za ligové minimum (pro nadcházející sezonu zhruba 1,3 milionu dolarů ročně), nebo dvojcestnou smlouvu, umožňující týmům poslat za polovinu ligového minima hráče do nižší soutěže G-League a v případě potřeby ho vytáhnout zpátky do „áčka“. Pod takovou smlouvou mimochodem hraje i jediný český zástupce v NBA Vít Krejčí.

Na celém příběhu otce a syna Jamesových je zajímavé i to, že působí jak z pera scenáristy klišovitého filmu na motivy amerického snu. LeBron James se v roce 1984 narodil tehdy šestnáctileté matce, která měla problémy najít v chudém Akronu ve státě Ohio práci. Vyrůstal bez otce a asi nikdo mu tehdy neprorokoval zářnou budoucnost.

Talentem a tvrdou prací se však nakonec vypracoval až na naprostý vrchol basketbalového světa. Navíc bez skandálů nebo výstřelků – a s velkým citem pro byznys. Aktuálně odhaduje americký Forbes hráčův majetek na 1,2 miliardy dolarů, přičemž jen v uplynulé sezoně si na hřišti vydělal 48,2 milionu dolarů a osmdesát milionů dolarů mimo něj díky smlouvám s korporacemi, jako jsou Nike, Pepsi a Walmart.

Basketbalová megahvězda navíc dlouho uzavírá dohody o spolupráci tak, aby měla na značkách, se kterými spolupracuje, místo rychlé výplaty raději podíl na zisku. Například v roce 2015 James odstoupil od smlouvy s McDonald’s, kde si měl během čtyř let přijít na patnáct milionů dolarů, a vsadil na rychle rostoucí řetězec Blaze Pizza, kde se stal investorem. Podíl vlastní také ve značkách, jako je výrobce chytrých posiloven Tonal či gigant v oblasti sdílených jízd Lyft.

Spolu s Maverickem Carterem pak James vybudoval produkční a televizní společnost SpringHill a jako investor ve skupině Fenway Sports Group drží podíl v týmech Pittsburgh Penguins, Boston Red Sox nebo ve fotbalovém Liverpoolu.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Ačkoli je LeBron James prvním hráčem NBA, který si v jednom týmu zahraje se svým synem, v dalších profesionálních ligách už podobná generační setkání proběhla. Například legendární hokejista Gordie Howe si v sezoně 1979/1980 zahrál v Hartford Whalers dokonce se dvěma svými syny Markem a Martym.

V NFL pak drží unikát Ted Nesser, který se na soupisce Columbus Panhandles sešel v roce 1921 se synem Charliem. A v baseballové MLB se duo otec a syn objevilo v jednom týmu dokonce dvakrát: na začátku devadesátých let to byli Ken Griffey starší a Ken Griffey mladší v Seattle Mariners a v roce 2001 pak Tim Raines starší a Tim Raines mladší v barvách Baltimore Orioles.