Česká energeticko-strojírenská skupina Tedom si připisuje významný zářez. Koupila italskou společnost Intergen, která vyrábí takzvané kogenerační jednotky – zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie. Tedom akvizicí získává jednak důležité know-how v oblasti modulárních kogenerací, ale také zásadní impulz pro posílení svých aktivit v Itálii, která je čtvrtým největším evropským odběratelem kogeneračních jednotek.
„Jedná se o další významný krok v rozvoji našeho kogeneračního byznysu. Tedomu se díky tomu daří naplňovat svou vizi mezinárodní energetické skupiny nové generace, která dokáže efektivně propojit služby z oblasti energetiky s vlastní výrobou,“ uvedl k tomu šéf skupiny Tedom Ladislav Zeman.
Hodnotu transakce ponechaly obě strany pod rouškou obchodního tajemství.
Lombardský Intergen byl založen v roce 1987, kdy navázal na předchozí aktivity zakladatele Giorgia Kellera. V rukou rodiny Kellerových byla firma až doposud. „Naše první kogenerační jednotky definovaly evropský standard a naše technologie poháněla tisícovky firem, které i dnes stojí za úspěchem italské ekonomiky,“ říká šéf Intergenu Alberto Guidotti.
S více než 450 prodanými jednotkami o celkovém instalovaném výkonu téměř 600 megawattů je podnik jedničkou ve vývoji, výrobě a servisu kogeneračních jednotek v Itálii.
Specializuje se na kogenerační jednotky na míru nebo velké kogenerační provozy a letos své roční tržby odhaduje na třicet milionů eur, v přepočtu zhruba tři čtvrtě miliardy korun.
Velikostí obratu je tedy Intergen srovnatelný s hospodářskými výsledky Tedomu v České republice a disponuje i podobně velkým servisním zázemím. „Ve zkratce se tak dá říci, že evropský potenciál Tedomu se v oblasti dodávek a provozu kogeneračních jednotek v podstatě skokově zvýší,“ dodává k uzavření obchodu Zeman.
Tedom založil v úvodu devadesátých let podnikatel Josef Jeleček a prakticky od nuly z něj vybudoval miliardovou skupinu. Hlavním zaměřením firmy je produkce kogeneračních jednotek, které z plynu vyrábějí elektrickou energii a teplo, jak pro domácnosti, tak pro podniky.
Skupinu před pěti lety koupil za zhruba dva a půl miliardy korun investiční fond Jet Investment Igora Faita, který na začátku letošního září oznámil prodej Tedomu japonskému koncernu Yanmar. Transakce bude vypořádaná, až ji posvětí regulační úřady, což může trvat ještě několik měsíců.
Tedom má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice a několik mezinárodních obchodních poboček, z nichž nejvýznamnější je v Německu. Za dobu své existence prodal téměř deset tisíc kogeneračních jednotek. Po lehčím zaváhání z přelomu desetiletí, kdy poptávka po kogeneračních jednotkách kvůli dražšímu plynu uvadla, se mu dnes opět daří.
Zájem o kogenerační jednotky znovu ožívá, což se odráží i na finančních číslech celého Tedomu. „V roce 2024 směřujeme k obratu 320 milionů eur (v přepočtu osm miliard korun), což je výrazně lepší než v roce předchozím a je to přibližně nárůst o čtvrtinu. Stejným pozitivním směrem se pohybuje i hrubá ziskovost,“ dal nahlédnout do čísel skupiny její šéf Ladislav Zeman.