Jaderná elektrárna Temelín ušetřila loni na své spotřebě díky zapojení umělé inteligence 5400 megawatthodin elektřiny. Využívá moderní matematickou metodu na zpracování velkých dat, která se jmenuje Big Data.
ČEZ pomocí AI nastavuje provoz největších temelínských čerpadel od roku 2021. Loni elektrárna spotřebovala 803 tisíc megawatthodin elektřiny, tedy zhruba pět procent z elektřiny, kterou vyrobila. Informoval o tom 17. ledna temelínský mluvčí Marek Sviták.
Uspořené množství energie odpovídá elektřině, kterou za rok využijí domácnosti menšího města. Snížit spotřebu se povedlo díky dobrému nastavení největších cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh vody chladicími věžemi a skrze kondenzátory ve strojovně.
„S Big Data jsme pro provozní režimy začali pracovat v roce 2021 u prvního bloku. Od loňského roku metodu využíváme naplno pro oba bloky,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.
Pomocí moderních metod porovnávají energetici teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. Nastavení výkonu čerpadel operátoři dvakrát denně aktualizují podle předpovědi počasí.
„Loňské úspory elektřiny v Temelíně by stačily k pokrytí roční spotřeby přibližně 1500 českých domácností,“ řekl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,1 terawatthodiny elektřiny, letos zatím od začátku roku 0,8 terawatthodiny.