Podíl Čechů, kteří nakoupili zboží v asijských e-shopech, se letos zvýšil o sedm procentních bodů na 32 procent. V zemích Evropské unie pak online nakupuje 35 procent uživatelů proti 27 procentům loni. Nejčastěji jde v případě e-shopů o zákazníky ve věku 18 až 24 let. Vyplývá to z online průzkumu bezpečnostní firmy Eset mezi více než tisíci respondenty.
Vedle klasických obchodů vzrostla také obliba bazarových platforem. Zatímco v roce 2023 uvádělo 39 procent dotázaných, že na online bazarech nakupuje, letos využívání těchto nákupních platforem deklarovalo 45 procent dotázaných, a to včetně nákupu dárků k Vánocům.
„Bazarové platformy se pomalu stávají alternativou ke klasickému nakupování. Jak ale dlouhodobě sledujeme, uživatelé se tam mohou také setkat s propracovanými podvody, které kyberzločinci proměnili v organizovanou výdělečnou aktivitu se stamilionovými škodami. Růst obliby bazarových platforem jako míst k online nakupování tak klade stále větší nároky na povědomí o kybernetických hrozbách a zabezpečení našich osobních dat,“ uvedl vedoucí expert Esetu pro kyberkriminální aktivity Jakub Souček.
Zkušenost s nákupem na čínském internetovém tržišti Temu má podle průzkumu zhruba třetina lidí, z nichž sedm procent uvedlo, že tam nakupuje často. Čtvrtina dotázaných uváděla, že jim nakupování na Temu nepřijde bezpečné nebo že tam nenakupují kvůli tomu, že se jim zboží nezdá kvalitní.
„Především v případě nákupní aplikace Temu vždy uživatele upozorňujeme, aby zvážili její používání. Mnoho lidí je přesvědčeno, že jejich data přece nikoho zajímat nebudou. Bohužel tomu tak není. Data každého z nás mohou dále sloužit například k vytváření agresivní cílené reklamy nebo ke zneužití identity, a to nejen v případě využívání konkrétně této nákupní aplikace,“ uvedl Souček.
Nejčastěji podle průzkumu nakupují online lidé ve věku od 25 do 34 let a velmi často především ženy – 36 procent oproti 28 procentům mužů. Mobilní telefony při nakupování využívá 69 procent lidí. Více než polovina Čechů k online nákupům využívá notebooky, které jsou také nejlépe vybavené bezpečnostním softwarem. Lidé ve věku 65 a více let nejvíce využívají stolní počítače.
Nejoblíbenějším způsobem platby je stále platba kartou, uvádějí to tři čtvrtiny dotázaných. Oproti minulým letům se ale těší větší oblibě možnost platby prostřednictvím Google Pay či Apple Pay, jde o 45 procent v roce 2024 ve srovnání s 29 procenty v roce 2023.
Třetina českých uživatelů stále využívá pro přihlášení do účtů internetových obchodů stejné nebo podobné heslo. Nejčastěji jde o uživatele do 34 let. Čtvrtina dotázaných správně používá unikátní heslo pro přihlášení do svého účtu, přitom používání jedinečného hesla pro každou službu je jednou z nejdůležitějších kyberbezpečnostních zásad. Pokud totiž útočníci někomu prolomí jeden z účtů nebo získají hesla z uniklých databází, pokusí se dosazovat stejnou kombinaci přihlašovacího jména a hesla i na jiných místech.