Procestoval Kanadu, navštívil Německo a podíval se i do Holandska. Projet USA se mu ale nepodařilo. Dva týdny potom, co vyrazil, přišel o hlavu.
hitchBOT je plechovku připomínající robot o velikosti dítěte, kterého sestavili nadšenci z kanadského Ontaria a jako sociální experiment, který mapoval chování lidí ke strojům, ho vypustili do světa.
Roztomilý robot měl za úkol stopovat, a to tak, že se přitom neobešel bez lidské pomoci – hitchBOT totiž nebyl pohyblivý, pouze seděl u silnice, z displeje, který měl místo obličeje, se usmíval na projíždějící auta, a kdokoli ho chtěl svézt, musel z auta vystoupit, robota vzít a naložit. Kdo chtěl být ještě hodnější, mohl splnit některé z jeho přání, která měl u sebe napsaná (typicky místa, kam se chtěl podívat).
Kromě úsměvu se hitchBOT mohl odměnit jednoduchou konverzací nebo fotkou. Na sobě měl totiž foťák, kterým svou cestu dokumentoval. Celého robota včetně GPS, díky níž ho jeho tvůrci sledovali, napájely malé solární panely. V případě nízké sluneční aktivity ho stačilo zapojit i do autozapalovače.
Minulou sobotu se ale na Twitteru objevily fotky zničeného hitchBOTA, který měl navíc vybité baterie, takže nikdo pořádně nevěděl, kde je a co se mu stalo. Díky vlně zájmu, která se ihned strhla, se ho podařilo najít ve Filadelfii.
Co se mu stalo nebo kdo ho zničil, ale pořád nikdo neví. Na webu se sice objevilo video z bezpečnostní kamery zachycující jeho zničení, ale nakonec se ukázalo, že bylo falešné.
hitchBOT ani jeho tvůrci svou víru v lidi ale podle všeho nevzdávají. Vynálezci rozhodně odmítají, že by chtěli za zničení robota kohokoli žalovat (pokud by věděli koho), a naopak chtějí ve svém pozorování lidského chování ve vztahu k robotům pokračovat. I když už bez hitchBOTA.
„Soustředíme se teď především na otázku, jak se z toho můžeme poučit, za hitchBOTOVA života jsme nasbírali spoustu informací o tom, jak spolu lidé a roboti interagují, a možnost, že hitchBOTA někdo zničí nebo ukradne, byla vždycky ve hře,“ vysvětluje jeden z jeho tvůrců Frauke Zeller z Ryerson University v Torontu. „hitchBOT se vždy spoléhal na laskavost neznámých lidí a od většiny z nich se dočkal neuvěřitelné pomoci a podpory,“ dodává.
Autor: Anna Klvaňová