Uvést na trh jeden z nejsložitějších laboratorních přístrojů a odejít do důchodu. To byl sen, o který se v loňském exkluzivním rozhovoru pro Forbes podělil Jaroslav Klíma.

Spoluzakladatel brněnské společnosti Tescan Orsay Holding, patřící mezi pětici světových špiček ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů, mluvil o takzvaném transmisním (prozařovacím) elektronovém mikroskopu. A dnes se objevila zpráva, že brněnská skupina, jejíž výrobky byste našli v NASA, na Oxfordu a Harvardu i v automobilce Porsche, je na prodej.

Zprávu s odkazem na nejmenované zdroje uvedly Hospodářské noviny. Podle jejich informací se Tescan Orsay Holding v současnosti prodává, což měly potvrdit tři na sobě nezávislé zdroje ze středoevropského trhu fúzí a akvizic. Licitace o brněnského výrobce mikroskopů je podle nich v pokročilé fázi a do konce března mají být první indikativní nabídky.

Společnost zároveň nedávno představila zhmotnění Klímova snu: nový rastrovací transmisní elektronový mikroskop TENSOR. Přístroj má přinášet nové možnosti výzkumu především materiálovým vědcům, inženýrům zabývajícím se polovodiči analýzou možnosti vzniků vad a také krystalografům.

Firmu, která je jedním z našich nejúspěšnějších exportérů špičkových technologií, před jedenatřiceti lety založilo pět kolegů z někdejší Tesly Brno. Chtěli tehdy svoje zkušenosti ze světa mikroskopie zúročit na vlastní pěst, což se jim nadmíru povedlo – k loňsku společnost zaměstnávala 650 lidí, vyrobila za rok přes tři sta mikroskopů a sáhla si na tržbu 2,6 miliardy korun.

Přesto nebyl v únoru 2021 Jaroslav Klíma úplně spokojený: cítil, že jeho firma dosáhla v růstu na strop a bude potřebovat zahraničního investora, aby mohla i nadále čelit globálním výzvám. Právě tento úhel by vysvětloval zprávy o jedné z potenciálně největších tuzemských transakcí nadcházejícího roku. Jak ostatně Klíma v rozhovoru konstatoval, uvedením převratného mikroskopu se hodnota firmy „pravděpodobně zdvojnásobí“.