Řídí nejvyšší patra českého byznysu a určují směr naší ekonomiky. Udávají trendy, inovují a ukazují cestu dalším. Forbes v druhém ročníku výběru TOP CEO představuje nejinspirativnější šéfy Česka.
Pakliže platí, že kvality lídra nejlépe prověří krizové situace, byly poslední roky pro šéfy českých firem pravou zkouškou. Dopady pandemie, nedostatek surovin, válka na Ukrajině, energetická krize, inflace… Řídit společnost v současnosti připomíná spíš jízdu na splašeném plnokrevníkovi než projížďku s pokojným čtyřspřežím.
A právě proto, že v těžkých časech je víc než kdy jindy třeba hledat inspiraci a sílu vytrvat, se Forbes letos už podruhé rozhodl najít mezi českými řediteli takové, kterým se i v téhle době daří držet otěže byznysu pevně v rukou. Nesoustředili jsme se přitom na podnikatele – majitele firem, ale na manažery, CEO, kteří sice často nejsou tolik vidět, ale přitom řídí miliardové firmy a tisíce zaměstnanců.
Základním měřítkem pro hodnocení úspěšnosti jakékoli společnosti jsou její finanční výsledky, a proto jsou jádrem každého žebříčku či výběru Forbesu hard facts neboli čísla. A stejně to platí i v případě výběru TOP CEO, který sice nemá pořadí, ale každá z dvaadvaceti firem, jejichž nejvyšší šéfy v letošním přehledu najdete, měla v loňském roce obrat minimálně tři miliardy korun.
Jenom peníze ale k zařazení mezi nejinspirativnější CEO Česka nestačí. Každý z vybraných generálních ředitelů svou funkci vykonává minimálně dvanáct měsíců k začátku letošního října a měl tedy čas prokázat svoje schopnosti a vliv na dění ve firmě. Společnosti, z nichž jsme vybírali, musí působit v České republice, byť jejich majitelé nemusí být Češi, protože tu má zastoupení řada nadnárodních korporací. A podle stejné myšlenky jsme se rozhodli vybírat nejen mezi Čechy, ale i cizinci působícími v naší zemi.
Základní seznam společností, z nichž jsme letos vybírali, čítal bezmála 700 jmen. Z nich jsme nejprve vyřadili generální ředitele, kteří jsou zároveň majiteli či spolumajiteli firem s podílem vyšším než 33 procent. Pak jsme se zaměřili na to, jak si naši CEO ve své pozici vedou, tedy jak daná společnost pod jejich rukama prosperuje.
Dívali jsme se, jak firmy v posledních třech letech rostly z pohledu tržeb a zisku EBITDA či jaké akvizice dokončily. Zjišťovali jsme, kolik pod sebou mají zaměstnanců. Poměřovali jsme je mezi sebou a sledovali vývoj situace v jejich odvětví.
V poslední fázi jsme zkoumali sadu ředitelských soft skills, tedy je-li daný CEO skutečný lídr pro své podřízené, zda je ve své roli opravdu viditelný, nebo je spíš jen lokální zástupce mezinárodní společnosti řízený „shora“. Ptali jsme se, jak konkrétního ředitele vnímají lidé z oboru, sledovali jsme, jak rozvíjí svoji firmu z hlediska udržitelnosti, jak inovuje a jak se jeho firma chová ke společnosti.
Na všechnu tuhle práci jsme nebyli sami, a sluší se proto poděkovat poradenské společnosti EY, která je partnerem výběru Top CEO. Stejně tak ale děkujeme headhunterům a odborníkům z různých oblastí za jejich konzultace a rady.