Od včerejška si u amerických knihkupců a na portálu Amazon můžete koupit knihu Melania and Me: The Rise and Fall of My Friendship with the First Lady. O memoáru, který odhaluje zákulisní praktiky v Bílém domě, se hovoří jako o takzvaném bestselleru pomsty.
Díky obrovské publicitě, které se knize dostává, je už po pouhém dni jasné, že její obsah budou chtít znát čtenáři bulváru i politických serverů.
Autorkou je Stephanie Winston Wolkoff, která, jak už název jejího díla napovídá, byla přítelkyní americké první dámy Melanie Trump. Osobnost Winston Wolkoff je ale mnohem zajímavější, než nabízí škatulka „bývalé dvorní dámy“.
Devětačtyřicetiletá podnikatelka působila jako ředitelka newyorského fashion weeku a dříve byla také hlavní koordinátorkou legendárního módního plesu MET Gala.
V rozporu s komunitou
Ve volebním roce 2016 se tehdejší kolegové Stephanie Winston Wolkoff proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi výrazně vymezovali: americký Vogue uvedl, že navzdory své tradiční apolitičnosti dává přednost Hillary Clinton, a designéři jako Marc Jacobs, Tom Ford, Zac Posen a další rovnou odmítli Melanii Trump oblékat.
Stephanie však získala práci snů – nebo si to alespoň myslela, když ji najali jako hlavního plánovače Trumpovy inaugurace.
Za svou práci měla podle amerických médií inkasovat 26 milionů dolarů, což ale Winston Wolkoff důrazně odmítá. Faktem zůstává, že když se informace později chopil tisk, přerušila první dáma se svou nejlepší kamarádkou a hlavní poradkyní, která jí pomáhala s vystupováním ve volební kampani jejího manžela, veškeré kontakty.
Stephanie, která byla zvyklá na dechberoucí kariéru i prémiové zacházení, si najednou mezi newyorskou smetánkou připadala jako persona non grata. Bývalí spolupracovníci z módního průmyslu s ní nechtěli mít kvůli podpoře Trumpa nic společného, ale stejně tak se administrativa současného prezidenta od Winston Wolkoff důrazně distancovala.
O aktuální knize je však hodně slyšet také proto, že nabourává pevnou informační zeď, kterou okolo sebe Melania Trump vytvořila. A její bývalá kamarádka na první dámě nenechává nit čistou.
Diktátorské praktiky
Stephanie uvádí, že při plánování Trumpovy inaugurace jí jako inspirace měla posloužit přehlídka severokorejského vojska. Citelným problémem byl údajně také vztah první dámy a její nevlastní dcery Ivanky, která si podle Melanie získávala víc pozornosti, než by bylo vhodné.
Melanie Trump měla zároveň Stephanii Winston Wolkoff najmout ještě předtím, než byl oficiálně jmenován její personál v Bílém domě, a Winston Wolkoff v rozhovoru pro New York Times uvedla, „že léta pracovala pro první dámu zadarmo a pomáhala ji zkulturnit její veřejné vystupování“.
Ostatně, Stephanie nebyla jediná, kdo pomáhal Melanii Trump lépe zapadnout mezi takzvanou americkou aristokracii. Bývalý editor Vogue André Leon Talley měl tehdejší snoubence Donalda Trumpa pomoci se zbavit její „východní estetiky“ a záliby v třpytivých róbách a obrovských špercích.
Když se ale Donald Trump začal ucházet o prezidentské křeslo, kolegové z módních kruhů Stephanii varovali. „Tvrdili mi, že spojení s tak kontroverzní figurou mi zavře cestu do amerických módních a uměleckých kruhů,“ prozradila Winston Wolkoff v rozhovoru pro Town and Country.
A měli pravdu. Drtivá většina amerického showbyznysu i fashion průmyslu podporovala v prezidentském duelu v roce 2016 demokratickou kandidátku Hillary Clinton a Winston Wolkoff, dříve náležící i mezi oblíbenkyně mocné šéfredaktorky Vogue Anny Wintour, je dodnes považována za cosi jako zrádkyni.
Konec tajemství
Je až s podivem, že v časech informační záplavy se americké první dámě podařilo zůstat tolik let enigmatickou osobou, jejíž role je mediálně reflektována výhradně přes módní volby.
I přesto, že se o knize Melania and Me v posledních dnech hovoří po celém světě, je to takzvaný poslední kariérní výstřel, který Stephanii Winston Wolkoff zbyl – ale cíl trefil, minimálně co se prodejů týče.