Nervozita na globálních akciových trzích způsobila jeden z největších výprodejů od úderu koronavirové krize. Co dělat, když se vaše portfolio zmítá v červených číslech?
Don’t panic. Jen málokdy jsou slova Douglase Adamse tak poplatná akciovým trhům jako právě v pondělí 5. srpna – zatímco první polovina roku se nesla ve znamení býčích trhů, od pátku zažívají nejhorší výprodej nejméně od úderu koronavirové krize.
Americké trhy se začaly propadat už 2. srpna a krátce po dnešním otevření potvrdily výprodej: index S&P 500 ztrácel 4,2 procenta, Nasdaq 100 dokonce 5,4 procenta. Takzvaná velká sedmička, tedy index technologických společností Nvidia, Apple, Alphabet, Meta, Amazon, Microsoft a Tesla, oslabila o devět procent a dosáhla nejhoršího jednodenního výsledku od roku 2015.
Obdobně jsou na tom akciové tituly v Japonsku či Jižní Koreji, kde tamní burza kvůli prudkým propadům pozastavila obchodování. Pokud jsou tedy trhy předzvěstí vývoje jednotlivých ekonomik, nečeká nás nic pěkného. Je ale současná situace náběhem na finanční krizi, jakou svět zažil před šestnácti lety?
„Na takové soudy je relativně brzo, prozatím jde o několik poklesů trhů v řadě s tím, že ten dnešní je z nich spolehlivě největší,“ přiznává zkušený finančník Petr Žabža, který má na starost investiční produkty Air Bank.
Žabža se ve světě financí a investic pohybuje již více než dvě dekády. Za svou kariéru prošel ČSOB či makléřskou společností Patria a ve velkém komentoval i krizi v roce 2008. Zatímco tehdy byla jejím katalyzátorem zejména situace na hypotečních trzích a nadměrná koncentrace úvěrového rizika u několika velkých subjektů, teď je podle něj důvodem především pokles v segmentu technologických firem.
„Táhly většinu letošního růstu, a ten byl navíc soustředěný do několika málo společností: sedmičky kultovních technologických akcií označovaných jako Magnificent Seven. Korekce se dala čekat – otázkou bylo, kdy dorazí,“ rekapituluje finančník.
Jak podle Petra Žabži reagovat v časech rozkolísaného trhu?
- Hlavní je nepanikařit. V situaci, jaká na trzích panuje dnes, je velmi snadné podlehnout emocím a udělat chybné kroky.
- Zkontroluji si, že je moje investiční a „money management“ strategie platná. Pokud ne, udělám operativní změny, ale větší revizi si nechám na dobu, kdy se trhy trochu uklidní.
- Všechny informace a žhavé zprávy beru s velkou rezervou. Emoce jsou na pochodu a objem informačního šumu je v takových okamžicích extrémní.
- Soustřeďuji se na chování trhu a reálná tržní data nebo technické indikátory, ne na drby.
- Pokud mám nastavené pravidelné nákupy například indexových ETF, neruším je. Na to je vždy času dost.
- Pokud obchoduji na páku, ověřím si, respektive potvrdím si, požadavky svého brokera na výši marže, a pokud jsem na hraně margin call, připravím si hotovost na případné doplnění účtu.
- Zkontroluji si zadané dlouhodobé pokyny a ujistím se, že nastavené limitní ceny jsou v souladu s mou strategií.