Udržet si ve stáří životní standard, jako když nám bylo čtyřicet nebo padesát? Na důchod si dnes spoří téměř 4,5 milionu Čechů. „Ovšem tři miliony lidí jsou v transformovaných fondech a mají garantováno, že na svém penzijním spoření prodělají,“ varuje Josef Uchytil, finanční poradce a ředitel jedné z nejúspěšnějších poboček Partners Market v Česku.
Podle něj by lidé neměli zůstávat v původních transformovaných fondech, které klientům neumožňují dostatečně zhodnocení investovaných peněz. O tom, v čem dělají Češi při penzijním spoření největší chyby a co všechno je nutné vzít v úvahu při investování na stáří, mluvil v novém díle Forbes BrandVoice podcastu spolu s Martinem Mašátem, hlavním portfolio manažerem penzijní společnosti Rentea. Ta aktuálně spravuje kolem 1,5 miliardy korun.
„Pokud se cítíte jako rentiér, máte do důchodu dva tři roky a chcete si už jen užívat, pak riziková investice nemá smysl,“ upřesňuje. „Dosáhneme-li ale důchodového věku za deset či patnáct let, nedává smysl investovat do konzervativních instrumentů, jako je dluhopis, bankovní vklad či spořicí účet. Ale do nových účastnických fondů, kde se dlouhodobá výkonnost u akcií pohybuje kolem osmi až deseti procent,“ dodává.
Jak ovlivňuje penzijní spoření válka na Ukrajině, vysoká míra inflace nebo covid? Kolik korun měsíčně bychom si měli spořit od svých 35 let a jak se částka změní, když přesáhneme padesátku? Kdy mají drobní investoři do akcií nakupovat a kdy prodávat? Poslechněte si celý podcast.