V srpnu ratingová agentura Fitch poprvé v historii snížila rating Spojeným státům z nejlepší známky AAA o stupeň níže, na AA+. Co znamená tenhle ratingový políček?
Opravdu se to nikdy předtím nestalo?
Přijde na to. Dlouhá desetiletí bonita dluhu USA představovala něco, co se nezpochybňuje, prostě etalon důvěryhodnosti, svoji roli v tom hraje i funkce dolaru coby rezervní měny. Technicky ale USA držely hodnocení AAA od ratingové agentury Fitch od roku 1994, což není zase tak dlouhá doba.
Přibližně před dvanácti lety navíc již přistoupila ke zhoršení ratingu Spojených států jiná agentura z elitní ratingové trojky – Standard & Poor’s. Tehdy to světem docela otřáslo. Kritikou rozhodnutí tehdy nešetřila dokonce jedna investorská legenda – Warren Buffett.
Buffett není ostatně přesvědčený ani o tom současném, prý je to jen mlácení prázdné slámy. V jednom měl určitě posledně pravdu. I když to tehdy americké burzovní indexy zabolelo, koho se snížení ratingu paradoxně vůbec nedotklo, byly americké vládní dluhopisy.
Jejich cena dokonce vzrostla, takže klesl výnos. Mohla za to nejspíš probíhající ekonomická krize, během níž se investoři dívali spíš po bezpečných úložištích hodnoty než po nástroji, který by investice násobil.
Jak takové hodnocení vlastně vzniká?