V oboru filatelie je to naprostá evropská i světová rarita. Rumělkový Merkur vyšel v březnu 1856 za vlády císaře Františka Josefa I. jako známka určená k posílání hromadných novinových zásilek. Později se stal velikou historickou vzácností, která má teď nového majitele.

Krásná známka s oranžovým vyobrazením okřídleného antického posla bohů Merkura, podle římské mytologie také ochránce obchodu a zisku, přinesla nyní štěstí a velkou sběratelskou radost českému podnikateli Zdeňku Matějovskému. 

Textilní průmyslník a zakladatel tradiční české značky Matějovský, kterou už třicet let řídí ze Semil nedaleko Liberce, zároveň už čtvrt století s velkým entuziasmem rozšiřuje svou unikátní sbírku známek. I podle soudních znalců je Matějovského sbírka jednou z nejhodnotnějších, ne-li vůbec nejcennější v celém Česku. A zřejmě je velmi cenná i ve středoevropském kontextu. 

Jen Rumělkového Merkura ocenil renomovaný soudní znalec David Kopřiva na částku dvanáct milionů korun, kulturní a historická hodnota známky, kterou měli ve sbírkách rodiny Rothschildů či Liechtensteinů, je však nevyčíslitelná.

Unikátní známka z padesátých let devatenáctého století s oranžovým vyobrazením okřídleného antického posla bohů, která se v dobách starého mocnářství používala na zasílání hromadných novinových zásilek, se v české sbírce objevuje poprvé po víc než osmdesáti letech. Poštovně využitých Rumělkových Merkurů, tedy těch s razítkem, existuje na celém světě jen pět. Získat Rumělkového Merkura do své soukromé sbírky je podle odborníků velkým úspěchem nejen Zdeňka Matějovského, ale i celé české filatelie. 

info Foto: Jan Berounský
Rumělkového Merkura ocenil renomovaný soudní znalec na částku dvanáct milionů korun.

Sám Zdeněk Matějovský ale na svou lásku k filatelii nepohlíží jako na byznys a vlastně ani jako na součást investičního portfolia. Vlastní přitom desítky tisíc známek – a mezi nimi také naprosté světové rarity. „Pro mě jde pořád převážně o lásku, koníček, milovanou volnočasovou aktivitu. I když uznávám, zajímavé peníze už v tom jsou. Mnohé z těchto známek opravdu nemá nikdo další na světě,“ uznává Matějovský. „Já jsem známky začal sbírat už v dětství,“ vzpomíná na dětský koníček Zdeněk Matějovský. „Začínal jsem s motýly, se sportem a dalšími známkami, moje maminka měla ty různé Masaryky, první republiku, protektorát. To byly začátky.“ Do filatelie se však podle svých slov „pořádně obul“ až po roce 2000. 

„Oprášil jsem svoje znalosti a svůj koníček, začal jsem se tomu intenzivněji věnovat. Je to samozřejmě otázka peněz. Začal jsem si budovat sbírku Československa 1918 až 1938 a předválečného Rakouska od roku 1850, což je moje oblíbená etapa,“ vysvětluje Matějovský.

Dnes už vlastní takzvanou generální sbírku obou těchto států. „Tedy všechno, co vyšlo, po jedné známce. Pak jsem ale uvažoval – co dál. A řekl jsem si, mně by se líbilo to samé ve vzácnějších čtyřblocích,“ popisuje, jak pokračoval. „Dnes mám největší sbírku Československa a Rakouska v Čechách a myslím, že i ve středoevropském kontextu.“ 

Matějovský nyní známky nakupuje na specializovaných portálech, rád diskutuje s odborníky, se znalci. I specialisté dnes podnikatele za Semil respektují jako uznávaného odborníka a autoritu mezi sběrateli. Zdeněk Matějovský navíc před lety spoluzaložil oborovou asociaci PPCP, Prestige Philately Club Prague, která sdružuje osobnosti z řad sběratelů a investorů ve filatelii.

info Foto Jan Berounský
Sám Zdeněk Matějovský ale na svou lásku k filatelii nepohlíží jako na byznys a vlastně ani jako na součást investičního portfolia.

„Je to pro mě koníček, vášeň, volnočasová záležitost, ale je pravda, že je to už i zajímavá alternativní investice. Jsou v tom velmi dobře uložené peníze. Za těch 25 let, co intenzivně sbírám a soustavně se sbírce věnuji, šly ty známky několikanásobně nahoru,“ říká Matějovský.

„Nejdřív krvácíte, když se s někým přetahujete na aukčním portálu, ale pak jste rád, že známku máte, a když vidíte, jak ta, která stála 350 tisíc, stojí najednou na trhu miliony, usmíváte se. Filatelie je specifická. Nemůžete koupit známku v momentě, kdy ji chcete, ale až tehdy, když je v nabídce. Některé známky se totiž objeví na trhu jen jednou. Nebo jen jednou za mnoho desítek let,“ líčí specifika své sběratelské vášně Matějovský. Nejcennější známky a součásti své sbírky má uložené v trezoru v bance, ale rád se s nimi těší. „Mám odhadce, mám přibližnou představu o ceně, ale nevím přesně, kolik mám dnes ve své sbírce uloženo,“ říká Matějovský.

Majitel firmy Matějovský, která je s půlmiliardovými tržbami lídrem tuzemského trhu s povlečením a bytovým textilem, vyrábí své zboží dodnes v Česku, ale i v dalších zemích Evropy. Tradiční textilní obor Matějovský ve svém rodném kraji doslova zachránil a znovu vydupal ze země. Svou firmu Matějovský nadále agilně rozvíjí, teď už i s přispěním svých dcer.

Podnikatel se nyní navíc stal i spisovatelem. Chystá monografii pro novou generaci filatelistů, v níž představí svou sbírku a její největší rarity. „Za každou známkou je příběh. Je to i naše historie. Chci ty příběhy vyprávět. A nadchnout pro známky třeba i další lidi.“

Velký rozhovor se Zdeňkem Matějovským o jeho byznysu, záchraně českého textilního průmyslu, lásce k hudbě i k filatelii čtěte v zářijovém vydání Forbesu, který vychází právě teď.

info https://forbes.cz/premium/#start