Když americký prezidentský kandidát Donald Trump přichází během předvolebních setkání s voliči na pódium, podkresluje jeho vystoupení hudba. Jenže některým z tvůrců hitů, které ho doprovázejí, to zrovna nelichotí – naopak nechtějí být s jeho politikou vůbec spojováni. Zvláště když jim za užití díla mnohdy ani nikdo nezaplatí.

Během posledních týdnů dalších sedm a celkem už přes čtyřicet. Tolik hudebníků se vyslovilo proti tomu, aby republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump používal jejich písně ve své kampani.

V srpnu tím nahněval například kanadskou zpěvačku Celine Dion, když na svém mítinku kromě její hudby bez povolení promítal i její videoklip. Zpěvačka se poté v příspěvku na sociální síti X podivovala nad tím, proč si pro svou kampaň vybral zrovna znělku z filmu Titanic, tedy píseň o potápějící se lodi, na níž zahynou stovky lidí.

O několik dní později pak kandidátovi na prezidenta oznámila americká zpěvačka Beyoncé, že pokud nestáhne video s její písní „Freedom“, pošle mu předžalobní výzvu. Trumpův tým v reakci na to příspěvek z internetu vzápětí smazal. Paradoxní přitom je, že se kandidát pustil na „nepřátelské území“ – jedná se totiž o oficiální píseň kampaně jeho soupeřky Kamaly Harris.

V posledních dvou měsících se proti Trumpovi vyslovila také americká rocková kapela Foo Fighters nebo švédská ABBA. A nejnověji se do klubu exprezidentových hudebních nepřátel zařadili i The White Stripes, kteří na něj v září podali stížnost u okresního soudu v New Yorku za použití písně „Seven Nation Army“ v dnes už také smazaném předvolebním videu.

Ani v tomto případě se prý Trumpův tým nezajímal o povolení umělců. Protože však byla hudba použita v digitálním prostředí, bude mít kapela mnohem větší potíže s dokazováním, že se nejedná o takzvané fair use. To umožňuje použití nelicencovaných děl pro účely, jako jsou například komentáře nebo parodie.

Pro účely politických shromáždění pak může kandidát legálně použít hudbu získáním licence ASCAP, ale umělci mají možnost tuto licenci odmítnout. Pokud tak učiní a Trumpa na to upozorní, ten musí jejich skladby přestat používat – v opačném případě mu hrozí pokuta, v přepočtu až tři a půl milionu korun za každé přehrání.

Přesně to však Trump udělal ve 134 případech s hudbou zesnulého amerického zpěváka a skladatele Isaaca Hayese, a to i přes časté protesty jeho syna. Užití písně „Hold On, I’m Coming“ Trumpovi soud v září zakázal a Hayesova rodina po něm požaduje licenční poplatky ve výši téměř sedmdesáti milionů korun.

Donald Trump nastupuje na pódium na píseň God Bless the U.S.A.

Podobně však s díly interpretů zacházela Trumpova kampaň i při dřívějších volbách v roce 2016. Například Bruce Springsteen se to rozhodl vyřešit po svém, a tak místo soudního sporu raději veřejně podpořil Trumpovu tehdejší rivalku Hillary Clinton. Pokaždé, když se tak Trump rozhodl na shromáždění pustit Springsteenův hit „Born in the U.S.A.“, začali exprezidentovi příznivci hlasitě bučet.

Samotnou píseň, která v refrénu sarkasticky hlásá lásku ke Spojeným státům, zatímco v dalších částech popisuje útrapy veterána vietnamské války, používá patrioticky zaměřená Republikánská strana již desítky let. Dnes ji ale nahradila písní „God Bless the U.S.A.“ od Lee Greenwooda.

Není to však první Trumpem vybraná píseň, jejíž text není blízký jeho kampani. Před čtyřmi lety se zpěvákovi Johnu Fogertovi nelíbilo použití písně „Fortunate son“, která poukazuje na to, že privilegovaní Američané nemuseli bojovat ve Vietnamu. „Trump je ukázkovým příkladem tohoto problému,“ vysvětlil tehdy Fogerty svůj údiv nad tím, jak může jeho hudbu používat člověk, který se sám účasti ve válce vyhnul.

Do konfliktů se Trump často pouští i s jednou z nejbohatších celebrit světa Taylor Swift. Jejich nepřátelství vyvrcholilo tím, když Trump na své sociální síti Truth Social napsal „NESNÁŠÍM TAYLOR SWIFT!“ v reakci na její veřejnou podporu Kamaly Harris.

S americkou zpěvačkou však není zadobře už déle. Například v roce 2018 po její podpoře Demokratické strany prohlásil, že se mu „teď hudba Taylor Swift líbí o pětadvacet procent méně“. Swift Trumpa na oplátku už několik let nazývá autokratem a podněcovatelem rasismu. Letos v únoru prezidentský kandidát zase prohlásil, že zpěvačce vydělal příliš mnoho peněz na to, aby se rozhodla podpořit jeho protivníka.

V červnu o ní pak několikrát napsal, že je nádherná, a v srpnu sdílel falešnou fotku, na níž zpěvačka vyzývá ke zvolení Trumpa. Právě kvůli tomu pak Swift veřejně podpořila Harris.

I přes množství zpěváků, kteří se proti kontroverznímu politikovi postavili, má však mezi hudebníky i několik příznivců. Obzvláště si ho pak oblíbili rapeři, z kterých ho podporuje například Kanye West, Lil Pump, 6ix9ine nebo Azealia Banks.

Prezidentské volby v USA se konají 5. listopadu. Šance republikána Donalda Trumpa a jeho demokratické soupeřky Kamaly Harris na vítězství jsou zatím na základě průzkumů velice vyrovnané.