Způsob, jakým bude fungovat druhá prezidentská administrativa Donalda Trumpa, bude záležet i na okruhu jeho nejbližších spolupracovníků. Jednou z vedoucích osobností bude Elon Musk, nejbohatší muž světa a zakladatel společností Tesla a SpaceX.

Donald Trump byl právě uprostřed své děkovné řeči, když se sálem ozvalo mohutné skandování: „Elon. Elon. Elon.“ Trump pohotově zareagoval: „Ach, ano. Máme novou hvězdu. Zrodila se hvězda: Elon.“ Následně nový prezident spustil čtyřminutový monolog o nejbohatším člověku světa – „supergéniovi“, kterému slíbil obrovské pravomoci při formování americké politiky a federálních výdajů.

Musk je nejslavnějším (a nejbohatším) z nových spojenců, s nimiž se Trump připravuje na návrat do Bílého domu. 78letý Trump si dlouho cenil svých blízkých spojenectví s bohatými a slavnými. Tentokrát se však připojí převážně nová generace věrných, mezi něž patří například podcaster Joe Rogan a hvězda šéf největší světové MMA organizace Dana White.

Tahle parta si u Trumpa získala přízeň prostřednictvím kombinace loajality, darů na kampaň, podpory a samozřejmě lichotek. Očekává se, že někteří budou působit jako členové kabinetu. Jiní budou mít pravděpodobně neoficiální role poradců, se kterými bude Trump mluvit po telefonu, na golfovém hřišti, v podcastech a prostřednictvím sociálních médií.

Kromě Muska jsou zde magnáti z hedgeových fondů John Paulson a Scott Bessent, dva kandidáti na ministra financí nebo jiné klíčové ekonomické role, kteří přislíbili, že Muskovi pomohou snížit výdaje. „Rád bych byl toho součástí, ať už zevnitř, nebo zvenčí,“ řekl Bessent, který roky pracoval pro Trumpova nepřítele George Sorose, v rozhovoru pro Forbes den před volbami.

V následujících týdnech proběhne mnoho zákulisních rozhovorů a dohadů. Kdo vyhraje vytoužené jmenování do kabinetu nebo jiné role, bude ostře sledováno. Všichni zúčastnění by se však měli připoutat a připravit na pořádně divokou jízdu. Stačí se zeptat veterána z Goldman Sachs Anthonyho Scaramucciho, který nastoupil do Bílého domu jako ředitel komunikace 21. července. Vydržel tam jen deset dní.

Kdo je třináct vyvolených, kteří mohou formovat novou podobu americké administrativy?

Trumpova třináctka

Elon Musk

info Foto Profimedia

Bývalý příznivec Baracka Obamy se změnil na stálici Trumpova hnutí MAGA. 53letý generální ředitel Tesly a zakladatel SpaceX Musk původně v republikánských primárkách podporoval Rona DeSantise. Pro-Trumpovu PAC však později daroval 119 milionů dolarů a zorganizoval kampaň „get-out-the-vote“ v klíčových státech.

Musk také neustále propagoval Trumpovu kandidaturu na své sociální síti X. Trump veřejně obdivoval jeho bystrost a přislíbil, že mu dá mimořádnou pravomoc při formování federálního rozpočtu. (Musk, nejbohatší člověk planety, tvrdí, že chce snížit roční výdaje o dva biliony dolarů.) Oba se natolik sblížili, že se Musk objevil na fotografii Trumpovy rodiny, která byla zveřejněna na internetu den po volbách.

Howard Lutnick

Generální ředitel a majoritní akcionář finanční společnosti Cantor Fitzgerald s ročními tržbami devět miliard dolarů je dlouholetým Trumpovým přítelem a spolupředsedou přechodného týmu. Tento 63letý magnát daroval pět milionů dolarů Trumpově organizaci Make America Great Again PAC. Kandidáta na prezidenta rovněž doprovázel během předvolební kampaně, včetně představení Muska na Trumpově říjnovém shromáždění v Madison Square Garden.

Lutnick se proslavil po 11. září 2001, kdy při útocích na Světové obchodní centrum zahynulo 658 zaměstnanců společnosti Cantor Fitzgerald, včetně jeho bratra. Sám Lutnick přežil díky tomu, že vezl svého syna na první den do školky. Po útoku slíbil, že se postará o rodiny zaměstnanců, a během prvních pěti let pro ně vybral 180 milionů dolarů. Jako spolupředseda přechodného týmu přislíbil, že obsadí druhou Trumpovu administrativu personálem, který bude vůči prezidentovi projevovat „loajalitu“.

John Paulson

Magnát hedgeových fondů a rodák z Queensu získal v roce 2007 majetek v hodnotě 3,8 miliardy dolarů sázením proti rizikovým hypotékám. V roce 2012 prodal Trumpovi resort Doral v Miami. Tento 68letý miliardář přispěl na Trumpovu kampaň v tomto cyklu pouze 800 000 dolary.

Paulson působí jako vlivný ekonomický poradce Trumpa a je údajně hlavním kandidátem na ministra financí. Paulson uvedl, že chce prodloužit Trumpovo snížení daní z roku 2017 a spolupracovat s Muskem na snížení federálních výdajů, mimo jiné i odstraněním dotací na obnovitelnou energii, které zavedl Bidenův zákon o snižování inflace.

Linda McMahon

info Foto Wikimedia Commons, veřejná doména

Spolupředsedkyně Trumpova přechodného týmu spolu s Lutnickem působila jako vedoucí Small Business Administration během Trumpova prvního funkčního období. Na Trumpovu kampaň v roce 2024 přispěla 15,8 milionu dolarů. Tato 76letá podnikatelka je připravena sehrát ještě vlivnější roli ve druhé Trumpově administrativě jako spoluzakladatelka America First Policy Institute, think-tanku (a alternativy k Projektu 2025), který pro Trumpa připravil téměř 300 výkonných opatření.

Dana White

info Foto Profimedia
Dana White v Trumpově štábu.

Šéf UFC, nejprestižnější globální organizace pro smíšená bojová umění, podporoval Trumpa během všech jeho tří prezidentských kampaní. Jejich vztah začal ještě před Trumpovým vstupem do politiky, kdy Trump jako fanoušek Whitovy MMA organizace pořádal zápasy na svých nemovitostech.

V červnu 2021, kdy byl Trump po nepokojích z 6. ledna stále personou non grata, přivítal White Trumpa na akci UFC při jednom z jeho prvních veřejných vystoupení po odchodu z úřadu. Během svého vítězného projevu v ranních hodinách 6. listopadu Trump vyzval Whita, aby pronesl pár slov. „Nikdo si to nezaslouží víc,“ zvolal White z pódia. Někteří v hnutí MAGA požadují, aby se White stal Trumpovým novým tiskovým mluvčím, ačkoli White sám uvedl, že nemá žádné „osobní politické ambice“.

Scott Bessent

Ředitel hedgeového fondu, který dříve pracoval pro liberálního filantropa George Sorose, si začátkem tohoto roku vydobyl pozici v hnutí MAGA poté, co podpořil Trumpa na začátku republikánských primárek a daroval tři miliony dolarů Trumpovým PAC a výborům Republikánské strany.

Bessent, který je klíčovým ekonomickým poradcem, prosazuje snížení federálních výdajů a reformu Federálního rezervního systému tak, aby měl jeho předseda menší pravomoci. „Myslím si, že nás čeká velké mezinárodní ekonomické přeskupení,“ řekl Bessent v rozhovoru pro Forbes den před volbami. Potvrdil také svůj zájem pracovat pro Trumpa. „Rád bych byl toho součástí, ať už zevnitř, nebo zvenčí.“

Vivek Ramaswamy

Devětatřicetiletý biotechnologický miliardář kandidoval v republikánských primárkách jako alternativa nakloněná Trumpovi. Během všeobecných voleb byl všudypřítomným Trumpovým zastáncem. Tento indo-americký podnikatel na začátku roku koupil podíl v mediální firmě BuzzFeed a je autorem bestselleru Woke, Inc.

Vivek prosazoval zrušení některých federálních vládních agentur, včetně FBI a ministerstva školství. Očekává se, že získá i post v kabinetu. „Zapojíme ho,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pensylvánii 9. října. „Stane se součástí něčeho, co bude opravdu velké.“

Robert F. Kennedy jr.

Prezidentský kandidát Robert F. Kennedy mladší
info Foto Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)
Foto Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Potomek politické dynastie Kennedyů podpořil Trumpa v srpnu poté, co jako nezávislý kandidát pozastavil svou vlastní prezidentskou kampaň. Bývalý demokrat a environmentální právník si získal loajální příznivce jako skeptik vůči očkování. Vyzval k uzavření celých oddělení FDA a odstranění fluoridu z pitné vody.

Kennedy mladší uvedl, že ho Trump pověří vedením agentur veřejného zdravotnictví, včetně ministerstva zemědělství a ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb. „Udělá Ameriku opět zdravou,“ prohlásil Trump během svého vítězného projevu. „Užij si to, Bobby.“

Marc Andreessen

Rizikový kapitalista ze Silicon Valley s odhadovanou čistou hodnotou majetku 1,9 miliardy dolarů podpořil Trumpa v červenci, než přispěl 2,5 milionu dolarů na podporu jeho kampaně. Andreessen, celoživotní demokrat, vysvětlil svůj politický posun v podcastu se svým investičním partnerem Benem Horowitzem, který také podpořil Trumpa. Andreessen svůj postoj odůvodnil nepřátelstvím Bidenovy administrativy vůči technologickému sektoru, včetně kryptoměn, které jsou důležitou součástí investičního portfolia Andreessena a Horowitze.

Timothy Mellon

Dědic bankovního bohatství Mellon byl v roce 2024 Trumpovým největším samostatným dárcem – investoval 150 milionů dolarů do Trumpova super PAC Make America Great Again. Podpořil také RFK Jr. (než jeho kampaň skončila) s darem 25 milionů dolarů.

Mellonovy politické cíle jsou nejasné, ale ve své podnikatelské kariéře jako majitel železnic v minulosti šel do konfliktu s odborovými svazy. Finančně podporoval konzervativní skupiny, jako je Heritage Foundation. Tichý 81letý muž žije na ranči ve Wyomingu a už roky ho nikdo nevyfotografoval. Trvá na tom, že není tak bohatý, jak se zdá. „Miliardář NE!“ napsal vnuk bankovního magnáta (a ministra financí USA z 20. let 20. století) Andrewa Mellona ve zprávě pro Forbes na začátku tohoto roku.

Joe Rogan

info Foto Joe Rogan Experience
Podcast Joe Rogan Experience.

Bývalý stand-up komik, komentátor UFC a zejména významný podcaster. Deset dní před volbami uskutečnil s Trumpem dlouhý rozhovor a v předvečer voleb Trumpa veřejně podpořil. Podcast The Joe Rogan Experience má více než osmnáct milionů předplatitelů a na YouTube již 5,6 miliardy zhlédnutí. „Je největší na světě,“ pochlubil se Trump davu, když oznámil Roganovu podporu.

Jeffrey Yass

Spoluzakladatel technologického giganta Susquehanna je dlouholetým obřím donorem Republikánské strany a jedním z třiceti nejbohatších lidí na světě s odhadovaným majetkem padesát miliard dolarů. To zahrnuje 21,5 miliardy dolarů v mateřské společnosti TikTok ByteDance. Yass se údajně setkal s Trumpem na začátku tohoto roku a nařídil svým poradcům, aby lobbovali v Trumpově týmu za podporu TikToku, který Trump chtěl zakázat, když byl ještě v úřadu. Na začátku tohoto roku Trump vystoupil proti snahám Kongresu zakázat aplikaci a v červnu se připojil k TikToku. Má tam už čtrnáct milionů sledujících.

Doug Burgum

Podnikatel, guvernér Severní Dakoty a krátkodobý prezidentský kandidát byl v Trumpově užším výběru kandidátů na viceprezidenta. Jeden z důvodů, proč ho má Trump rád, je, že Burgum začal svou kariéru v byznysu. Přinesl softwarový byznys a poté ho prodal Microsoftu, kde roky pracoval jako výkonný ředitel. Burgum, jehož osobní majetek Forbes odhaduje na více než 100 milionů dolarů, je potenciálním ministrem energetiky.