Makro data nám signalizují nejhorší celosvětový hospodářský růst od finanční krize s výjimkou pandemického roku 2020. Na akciích byste to ale nepoznali.
Například americké akciové trhy se ukázaly být proti růstu sazeb zcela imunní. Jen S&P 500 během sedmi měsíců od začátku roku vzrostl o dvacet procent a to je fakt zatraceně dost. Šestnáct procent růstu měly navíc na svědomí poslední čtyři měsíce.
Největší růst, až 75 procent z celkové kapitalizace trhu, si může připsat jen pár firem jako Nvidia, Tesla, Apple, Amazon, Meta či Microsoft. V minulosti podobné rozdělení výnosů předznamenávalo tržní vrchol. Znamená to, že jsme po roku medvěda opět v investiční bublině?
Až o tom budete přemýšlet, třeba vám přijde vhod letecký pohled na šest největších finančních bublin historie.
Rok 1637: Tulipánová horečka
Po roce 1550 okouzlily Evropu z Turecka dovezené tulipány. Poptávka během následujících desetiletí převýšila nabídku a ceny se v severní Evropě utrhly ze řetězu. Začalo docházet k excesům, jako když byl francouzský pivovar vyměněn za jednu cibulku odrůdy Tulipe Brasserie.
Vrchol nastal v okamžiku, kdy se spekulace chopili běžní lidé ze středního stavu. Epicentrem se pak stalo Holandsko let 1633–1637. Mezi listopadem a únorem 1637 stouply ceny cibulek dvacetinásobně. Lidé kvůli certifikátům na cibulky zastavovali nemovitosti a podniky.