Teď vám ukážeme firmu, která vám umí najít předky z daleké minulosti… „Toto je biohazardní box, kde fouká přečišťovaný vzduch a díky tomu se vzorek nekontaminuje od výzkumníka,“ vysvětluje genetička Lucie Benešová se zkumavkou a pipetou v ruce. Právě analyzuje sliny klienta, aby zjistila, jestli jeho historický původ nevede třeba až do starověkého Egypta.
Dřív byla jediná možnost prodírat se v archivech, ale v 21. století se už všechno nese v duchu technologií a pokroku. Zajímá vás, kdo byli vaši předci a odkud pocházíte? Nebo toužíte zjistit, kdo jsou vaši příbuzní ze středověku či starověku? Genograf v Česku nabízejí dvě laboratoře a největší je pražský výzkumný ústav Genomac, kde právě teď genetička Benešová provádí genografické testování.
„Na začátku se musíte rozhodnout, jestli chcete zkoumat otcovskou, nebo mateřskou linii. U mužské linie analyzují vědci ze slin chromozom Y, který se předává z otce na syna, a u ženské linie mitochondriální DNA, která se předává z matky na děti,“ popisuje Benešová. Následně se provede analýza 18 úseků chromozomu Y nebo HVR oblastí mitochondriální DNA, které vás umístí do dané geografické a jazykové skupiny.
Čtěte také: Jak mohou nanotechnologie v budoucnu ničit nemoci už v zárodku
Výsledky nám tedy řeknou, jestli jsme germánského, slovanského anebo třeba keltského či vikingského původu a kde se naši předci v průběhu tisíciletí pohybovali. „Češi jsou složeninou mnoha národů. Nejčastější profil pro oblast střední Evropy je Polsko, Pobaltí a východní hranice dnešního Německa,“ popisuje genealog Jan Zástěra, který má v Genomacu na starosti vyhodnocování profilů a následnou tvorbu certifikátů.
Taky rodopisci často pracují s genetiky, a to z toho důvodu, že v archiváliích se mohou dostat maximálně 350 let zpět do minulosti, zatímco genografické testování přináší informace o předcích z období až 20 tisíc let do minulosti. Takže je vaším příbuzným třeba faraon od Nilu?